Aktywne i bierne agregaty uprawowe

Kategoria: Blog

Aktywne i bierne agregaty uprawowe

Agregaty uprawowe pomagają stworzyć odpowiednie warunki glebowe dla prawidłowego rozwoju roślin. Takie maszyny wpływają na wzrost wydajności upraw. Powinny być dostosowane do wielkości uprawianych pól oraz jakości gleby. Sprawdź, w których przypadkach warto użyć aktywnych agregatów, a kiedy sięgnąć po bierne maszyny uprawowe.

 

Jak działają bierne agregaty uprawowe?

 

Agregaty uprawowe służą do rozdrabnia gleby, mieszanie jej z resztkami organicznymi lub nawozami, a także chronią ją przed nadmiernym zakwaszeniem. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na:

  • wielkość uprawianych pól,
  • moc ciągnika, do którego agregat zostanie połączony,
  • oddziaływanie na glebę.

 

Ostatni czynnik dzieli te urządzenia o biernym lub aktywnym działaniu na glebę. Agregaty bierne są przeznaczone do pracy na glebach lekkich i o średniej zwięzłości. Są zbudowane z kilku rzędów zębów sprężystych lub talerzy podcinających oraz wałów krusząco-dogniatających. Często posiadają również boczne osłony zapobiegające usypywaniu tzw. kopcy.

 

Bierne agregaty uprawowe służą do przedsiewnego doprawiania gleb po orce. Mogą pracować same lub w połączeniu z siewnikiem. Są przeznaczone do pracy z ciągnikiem o mocy zależnej od szerokości roboczej i prędkości pracy 8-12 km/h. Cała konstrukcja agregatów biernych jest lekka i nie wymaga ciągnika o mocnym podnośniku. 

 

Wybór aktywnych urządzeń uprawowych

 

Na glebach z tendencją do zbrylania sprawdzą się aktywne agregaty uprawowe. Zwykle są to maszyny wyposażone w brony wahadłowe, wirnikowe lub obrotowe. Ich zadaniem jest kruszenie i ugniatanie wierzchniej warstwy gleby.  Takie narzędzia nie nadają się do pracy na lekkich glebach, gdyż mogą powodować ich nadmierne rozpylenie. Aktywne agregaty sprawdzą się przy ciągnikach o większej mocy. Pracują one wolniej niż bierne urządzenia. Przy ich wykorzystaniu prędkość ciągnika nie powinna przekraczać 5 km/h.