Charakterystyka nowoczesnych agregatów uprawowych stosowanych w rolnictwie

Kategoria: Blog

Agregat uprawowy

Nowoczesne agregaty rolnicze poprawiają wydajność pracy i jakość uzyskiwanych plonów. Maszyny te przygotowują grunt pod wysiew, nawożą glebę i aplikują nasiona. W poniższym wpisie blogowym wyjaśniamy, do czego służą poszczególne rodzaje agregatów i jakie technologie zostały w nich wykorzystane.

Co to są agregaty uprawowe?

Agregaty to maszyny rolnicze wykorzystywane do spulchniania i rozdrabniania ziemi w celu przygotowania jej pod wysiew. Za ich pomocą można usuwać chwasty i rozbijać nawet twardy grunt. Te wielofunkcyjne sprzęty łączą w sobie cechy bron talerzowych, kultywatorów, glebogryzarek i siewników. Wystarczy podłączyć je do ciągnika i użyć w jednym z powyższych celów.

Rodzaje nowoczesnych agregatów rolniczych

Obecnie stosuje się cztery rodzaje agregatów uprawowo-siewnych, są to agregaty: proste, złożone, czynne i bierne. Główną funkcją agregatów prostych jest przygotowywanie gleby do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin, a więc służą one do uprawy przedsiewnej. Agregaty złożone oferują znacznie więcej możliwości, ponieważ mogą także siać i/lub nawozić glebę.

Agregaty czynne wyposażone są w różnego rodzaju brony stosowane w celu kruszenia brył na glebach ciężkich. Z kolei agregaty bierne posiadają zęby kultywatora, brony talerzowe oraz wały strunowe umożliwiające rozdrobnienie wierzchniej warstwy gleby oraz ugniecenie gleby znajdującej się głębiej.

Innowacyjne technologie stosowane w agregatach

Agregaty sprzedawane w naszej firmie oparte są na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych. Przykładowo agregaty uprawno-siewne marki FENIX posiadają pneumatyczny system wysiewu ziarna umożliwiający niezwykle precyzyjne rozdzielanie nasion i umieszczanie ich w glebie. Kultywatory uprawowe Kongskilde zostały wyposażone w zęby typu S służące do spulchniania ziemi na różnych głębokościach.

Ponadto w agregatach rolniczych zastosowano amortyzowane talerze robocze i rzędy zębów zapewniające doskonałe cięcie i mieszanie resztek pożniwnych, a także redlice stopkowe czy dwutalerzowe przeznaczone odpowiednio do gleb lekkich i średniozwięzłych oraz gleb ciężkich.