Czy myjki ciśnieniowe mają zastosowanie w pracach rolniczych?

Kategoria: Blog

myjka ciśnieniowa

Pył, błoto, nawozy, odpady – z tymi i wieloma innymi rodzajami zanieczyszczeń musi radzić sobie właściwie każdego gospodarstwo rolnicze, są one nieodłącznym elementem prac polowych i innych. Jednocześnie ich obecność może być bardzo szkodliwa dla sprzętów, budynków czy zdrowia zwierząt gospodarskich, dlatego należy się ich regularnie pozbywać. Skutecznym rozwiązaniem problemu są myjki ciśnieniowe. Do czego się ich używa w gospodarstwie?

Zastosowanie myjek ciśnieniowych w gospodarstwie rolnym

Myjki ciśnieniowe to urządzenia generujące strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Właśnie ciśnienie jest czynnikiem decydującym o ich skuteczności – dzięki niemu strumień jest na tyle silny, by z dużą łatwością odrywać gromadzące się na różnych powierzchniach zanieczyszczenia. Dobrej jakości myjka ciśnieniowa jest w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju osadami i plamami bez potrzeby używania dodatkowych narzędzi.

Z racji swoich właściwości, myjki ciśnieniowe znajdują w gospodarstwie rolniczym zastosowanie w czyszczeniu:

  • maszyn rolniczych – od prostych, takich jak pługi, kończąc na ciągnikach oraz kombajnach,
  • pomieszczeń inwentarskich – takich jak np. chlewy,
  • kostki brukowej i innych podłoży.

Znaczenie myjek ciśnieniowych

Jak widać, myjki ciśnieniowe znajdują dość szeroki zastosowanie w gospodarstwach rolnych. Dlaczego jednak stanowią one ważny sprzęt, którego nie powinno zabraknąć na wyposażeniu gospodarstwa? Powodów jest kilka, jednak głównym jest fakt, że nadmiar zanieczyszczeń może prowadzić do dość poważnych szkód. Weźmy przykład maszyn rolniczych, które noszą zanieczyszczenia różnych rodzajów – to nie tylko ziemia i pył, ale również pozostałości nawozów naturalnych i sztucznych, a także odpady organiczne, powstające np. w okresie żniw. Mieszanka tych zanieczyszczeń może w dużym stopniu przyczyniać się do rozwoju ognisk korozji i tym samym przyczyniać się do powolnego niszczenia maszyn oraz powstawania usterek. Innym zagrożeniem są szkodniki, które mogą lgnąć do szczątek organicznych i przy okazji niszczyć delikatniejsze elementy maszyn, np. instalację elektryczną. Z kolei utrzymanie czystości w oborach, chlewniach czy innych pomieszczeniach dla zwierząt pozwala znacznie podnieść komfort pracy i poprawić dobrostan zwierząt. Dokładne mycie ścian jest również niezbędne przed ich bieleniem, które wykonywane jest w celu poprawy warunków oświetleniowych oraz dezynfekcyjnych.

Jak wybrać myjkę ciśnieniową?

Ze względu na specyfikę pracy w gospodarstwie rolnym, myjka ciśnieniowa musi dla niego przeznaczona musi spełniać odpowiednie wymogi. Należy zaznaczyć, że standardowe urządzenia używane w wielu domach np. do mycia samochodów czy rowerów nie są w stanie sprostać trudnym warunkom, między innymi długiemu czasowi pracy. Ponadto dysponują one zazwyczaj mocą niewystarczającą do tego, by skutecznie i w krótkim czasie usuwać trudniejsze zanieczyszczenia. Zamiast sprzętu domowego, należy więc postawić na sprzęt profesjonalny lub półprofesjonalny, gdyż tylko takie rozwiązanie da dobre rezultaty pracy. Przy wyborze należy zwrócić koniecznie uwagę na takie istotne kwestie jak:

  • ciśnienie robocze – powinno wynosić od około 130 do 170 bar. Generalnie im większe ciśnienie strumienia wody, tym lepsze efekty czyszczenia,
  • moc – powinna być relatywnie niska, aby ograniczyć zużycie energii potrzebnej do pracy urządzenia. Optymalna wartość mocy silnika myjki to od około 2,5 do 4,5 kWh;
  • przepływ wody – powinien wynosić minimum 500l/h, a im więcej, tym lepiej. Większy przepływ wody oznacza więcej energii do usuwania zanieczyszczeń.

Ponadto należy koniecznie pamiętać o tym, jakie rozwiązania technologiczne zastosowano w konstrukcji myjki. Najważniejszy elementem jest silnik, który może być elektryczny lub spalinowy. Oba rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy – silnik spalinowy generuje spaliny, dlatego powinno się unikać używania go w zamkniętych pomieszczeniach, ponadto jego pracy towarzyszy dużo hałasu. Z drugiej strony są nieco tańsze w eksploatacji i sprawdzają się w pracy tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Myjki elektryczne są ograniczone koniecznością podłączenia do sieci, jednak w wielu gospodarstwach nie jest to poważny problem. Ponadto są na ogół droższe w używaniu, choć koszt ten można zbić, jeśli gospodarstwo wykorzystuje własne źródła energii. Ich głównym atutem jest to, że są ekologiczne i cichsze, niż urządzenia spalinowe.

Rzeczą, na którą się zwraca mniejszą uwagę niż silnik, jest obudowa urządzenia. Należy zwrócić uwagę na to, by było ona solidna i trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zanieczyszczenia i czynniki zewnętrzne. Wynika to z faktu, że myjki dla rolnictwa często pracują w dużo brudniejszych warunkach, niż ich domowe odpowiedniki. Błoto, pył i inne zabrudzenia mogą wraz z wodą przenikać do ich wnętrza, uszkadzając silnik oraz inne komponenty, co wpływa negatywnie na ich żywotność.

Szukasz solidnej myjki ciśnieniowej dla gospodarstwa rolnego? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać rozwiązanie odpowiednie dla Twoich potrzeb.