Czy warto jest kupować używane maszyny rolnicze?

Kategoria: Blog

używany traktor

Możliwość wykorzystywania w pracy niezbędnych maszyn rolniczych jest jednym z najważniejszych elementów pracy w gospodarstwie rolnym. Niestety zakup nowych maszyn rolniczych, które mogłyby znacznie ułatwić wykonywanie codziennej pracy dla wielu rolników często okazuje się zbyt dużym wydatkiem i niestety muszą z wykonania takiej operacji zrezygnować. Brak możliwości zakupu nowych maszyn rolniczych wielu rolników skłania do zapoznania się z ofertami maszyn używanych, czyli maszyn z rynku wtórnego. Czy jednak taki krok na pewno jest dobry? Czy zakup używanych maszyn rolniczych po niższych cenach na dłuższą metę może być opłacalny?

Nowe czy używane? – Jakie maszyny rolnicze kupowane są częściej?

Według przeprowadzanych każdego roku badań zachowania konsumentów proporcje pomiędzy częstością zakupu nowych maszyn rolniczych a maszyn rolniczych używanych się coraz bardziej wyrównują. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, używane maszyny rolnicze  cieszą się uznaniem u coraz większej grupy klientów. Przyczyny takiego zachowania klientów są jasne, nowe maszyny rolnicze są bowiem bardzo drogie i za wysokiej jakości sprzęt trzeba już naprawdę bardzo dużo zapłacić. Kupno maszyn używanych pozwala więc rolnikom na osiągnięcie naprawdę dużych oszczędności, a  zachowane pieniądze mogą przeznaczyć na zakup innych niezbędnych narzędzi oraz innego rodzaju elementów wyposażenia gospodarstwa. Na zwiększenie popytu na używane maszyny rolnicze wpływ ma także ich coraz lepsza dostępność. Szukając konkretnych rodzajów maszyn rolnicy często korzystają z licznych giełd oraz aukcji, na których sprzedawcy sami wystawiają niepotrzebne już im maszyny rolnicze. Wielu rolników woli jednak kupować używane maszyny rolnicze z pewniejszych źródeł, czyli w takich miejscach jak nasz sklep, w których wszystkie oferowane używane maszyny rolnicze, zanim zostaną udostępnione klientom, są dokładnie sprawdzane i serwisowane. Dzięki temu klient ma możliwość zakupu używanej maszyny rolniczej, która na pewno jest w pełni sprawna.

Dlaczego warto jest   kupować używane maszyny rolnicze i jak to robić?

Najważniejszym powodem, dlaczego warto jest kupować używane maszyny rolnicze jest oczywiście wspomniana już wcześniej ich znacznie niższa cena, w porównaniu z maszynami nowymi. Na rosnącą ich popularność wpływa także ich coraz lepsza dostępność. Znalezienie potrzebnej nam w danej chwili używanej maszyny rolniczej naprawdę nie powinno stanowić już większego problemu. Oczywiście, jeżeli kupujemy taki sprzęt z niepewnego źródła koniecznie przed podpisaniem umowy i wpłaceniem pieniędzy należy dobrze sprawdzić stan techniczny maszyny oraz jej papiery. Zanim kupi się używany sprzęt warto jest również sprawdzić dostępność części zamiennych do maszyn rolniczych. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy kupujemy używane maszyny, np. ciągniki rolnicze, które już nie są produkowane.