Główne rodzaje pługów i ich zastosowanie

Kategoria: Blog

Pługi rolnicze

Pługi znajdują powszechne zastosowanie w rolnictwie. To jedno z podstawowych urządzeń używanych do użyźniania gleby. Do głównych zadań pługu rolniczego należy kruszenie, spulchnianie, odwracanie i mieszanie gleby, czyli najważniejsze zabiegi przygotowujące teren pod uprawę. Wykorzystywane w rolnictwie pługi można podzielić na kilka głównych rodzajów, które prezentujemy i opisujemy poniżej.

Klasyfikacja pługów wykorzystywanych w rolnictwie

  • Pług lemieszowy często określany jest mianem pługu zagonowego. Cechą charakterystyczną pługu jest korpus odrzucający skiby gleby w prawo. Lemiesze podcinają skiby przy dnie bruzdy i podają je na odkładnicę. W ten sposób powstają zagony. Stosowane są zarówno do płytkiej, jak i głębokiej orki.
  • Pługi obracalne używane są do tzw. orki bezzagonowej. Posiadają korpus odkładający glebę na lewo i prawo. Składają się z ramy, do której przytwierdzone są korpusy robocze i głowica z mechanizmem pozwalającym na obrót ramy o 180°.
  • Pługi przyczepiane używane są dość rzadko, ponieważ cechują się stosunkowo małą zwrotnością i ciężkością. Są to maszyny o dużej ilości korpusów roboczych, dlatego przewidziane są na duże areały.
  • Pługi talerzowe stosowane są przede wszystkim w orce gleb kamienistych. Ich działanie opiera się na obracających się talerzach.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na rynku dostępnych jest wiele pługów specjalnego przeznaczenia, które wykorzystywane są do nietypowych lub znacznie bardziej wymagających zastosowań. Zaliczamy do nich m.in.:

  • pługi z odkładnicami ażurowymi, zmniejszającymi opór tarcia
  • pługi z zabezpieczeniem kołkowym (bezpiecznikowym) lub resorowym i hydraulicznym