Jak dostać dotację na maszyny rolnicze?

Kategoria: Blog

składanie dokumentów o dotacje

Aby gospodarstwo rolne mogło się rozwijać, konieczne jest inwestowanie w zakup nowych maszyn rolniczych. Niestety kupno sprzętu rolniczego to niemały wydatek, dlatego warto korzystać z dotacji współfinansowanych przez Unię Europejską. W poniższym wpisie wyjaśniamy, na jakie dofinansowania można liczyć i kto może się o nie ubiegać.

Gdzie szukać informacji o aktualnych dotacjach?

Instytucją, która prowadzi Program Rozwoju Obszarów Wiejskich umożliwiający otrzymanie dotacji na zakup maszyn rolniczych, jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR. W latach 2016-2020 (z przedłużeniem niektórych programów na rok 2021) można było składać wnioski m.in. do podprogramu „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „Inwestycje w gospodarstwach na obszarach Natura 2020”.

Wysokość dotacji przyznawanej dla rolników

Kwota oraz warunki przyznania dotacji zależą od programu, do którego rolnik zgłasza wniosek. W ubiegłych latach kwota dofinansowania wynosiła nawet do 500 tys. zł, a refundacji podlegało 50-60% kosztów inwestycji. Uzyskane środki można było przeznaczyć na zakup takich maszyn, jak: ciągniki, kombajny zbożowe, pługi, rozrzutniki, opryskiwacze, rozsiewacze, siewniki czy przyczepy rolnicze. Co więcej, małe gospodarstwa mogły uzyskać wsparcie w wysokości 60 tys. zł bezzwrotnej premii.

Z dotacji można skorzystać jedynie w przypadku spełnienia określonych wymogów prawnych. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi kierować gospodarstwem rolnym o wielkości co najmniej jednego hektara. Pod uwagę bierze się również tzw. wielkość ekonomiczną w obszarach A-C, gdzie A oznacza rozwój produkcji prosiąt, B: rozwój produkcji mleka krowiego a C: rozwój produkcji bydła mięsnego.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację?

Aby ubiegać się o dotację, należy wypełnić wszystkie wnioski wymagane dla wybranego programu oraz złożyć je pracownikom agencji lub wrzucić do urny umieszczonej w biurze ARiMR. Ze względu na sytuację epidemiczną, zachęca się do składania wniosków drogą elektroniczną lub pocztową.

We wniosku o dofinansowanie zawarte są informacje, jakie załączniki należy dołączyć. Standardowo jest to kopia dokumentu tożsamości i dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz oświadczenie o nieposiadaniu prawa do renty. W niektórych przypadkach wymagane jest przedstawienie biznesplanu. Warto pamiętać o tym, że po pewnym czasie ubiegający się o dotację może zostać wezwany do złożenia różnego rodzaju wyjaśnień, uzasadnień zakupu i naniesienia poprawek w dokumentach.