Jak działa agregat do pielęgnacji użytków zielonych?

Kategoria: Blog

ciągnik na polu z agregatem rolniczym

Użytki zielone to nic innego jak grunty rolne przeznaczone pod uprawę traw lub innych roślin zielnych. Odgrywają one istotną rolę między innymi dla hodowli bydła, tworzy chlewnej czy koni – to właśnie one stanowią źródło pożywienia dla zwierząt. Dlatego też bardzo ważne jest utrzymanie ich w odpowiednim stanie. Niezbędnym narzędziem w tym zadaniu jest specjalny agregat do pielęgnacji użytków zielonych.

Czym jest agregat?

Agregat nie jest w rzeczywistości maszyną samą w sobie, lecz systemem, złożonym z co najmniej dwóch, pomniejszych urządzeń, które można – w razie potrzeby – rozdzielić, by używać ich samodzielnie, np. podczas pracy na zboczach czy przy wykorzystaniu mniejszych ciągników. Ideą stojącą za agregatami tego typu jest maksymalne uproszczenie pracy w polu. Dzięki połączeniu różnych narzędzi są one w stanie wykonywać wiele zadań podczas pojedynczego przejazdu.

Jakie zadania wykonuje agregat?

Typowy agregat do pielęgnacji użytków zielonych wyposażony jest w szereg narzędzi, takich jak brona chwastownika czy wał, które przy pojedynczym przejeździe pozwalają:

  • odchwaszczać glebę,
  • likwidować nierówności podłoża,
  • napowietrzać glebę w celu poprawy stosunków wodno-powietrznych,
  • zwiększać żyzność gleby,
  • pobudzać wzrost traw, ziół, roślin motylkowych,
  • wykonywać siew oraz podsiew
  • konsolidować glebę.

W naszej ofercie znajdą państwo szeroki wybór agregatów, takich jak GP 600 M1 czy GK 250 M1 od marki Grünlandprofi.

Dlaczego warto zainwestować w agregat?

Wysokiej jakości agregat do pielęgnacji użytków zielonych jest urządzeniem, które pozwala znacznie usprawnić pracę w gospodarstwie i jednocześnie obniżyć koszty. Wynika to z faktu, że wystarczy jeden przejazd, by wykonać wiele różnych prac na polu, co przekłada się na znaczne zredukowanie kosztów paliwa. Maszyny tego typu doskonale sprawdzą się zarówno na mniejszych, jak i większych polach, a dzięki możliwości odłączenia poszczególnych narzędzi mogą współpracować z ciągnikami o różnym możliwościach w zakresie mocy. Co jednak najważniejsze, przy pomocy agregatów można skutecznie dbać o stan użytków zielonych, które mogą niszczeć pod wpływem zbytniego zachwaszczenia lub w wyniku żeru dzikich zwierząt. Należy pamiętać, że od stanu gleby użytków zależy jakość zielonki i pasz, używanych do karmienia zwierząt hodowlanych – im lepsza pielęgnacja łąk i pastwisk, tym lepszy wzrost zwierząt.