Użytki zielone to nic innego jak grunty rolne przeznaczone pod uprawę traw lub innych roślin zielnych. Odgrywają one istotną rolę między innymi dla hodowli bydła, tworzy chlewnej czy koni – to właśnie one stanowią źródło pożywienia dla zwierząt. Dlatego też bardzo ważne jest utrzymanie ich w odpowiednim stanie. Niezbędnym narzędziem w tym zadaniu jest specjalny agregat do pielęgnacji użytków zielonych.
Czym jest agregat?
Agregat nie jest w rzeczywistości maszyną samą w sobie, lecz systemem, złożonym z co najmniej dwóch, pomniejszych urządzeń, które można – w razie potrzeby – rozdzielić, by używać ich samodzielnie, np. podczas pracy na zboczach czy przy wykorzystaniu mniejszych ciągników. Ideą stojącą za agregatami tego typu jest maksymalne uproszczenie pracy w polu. Dzięki połączeniu różnych narzędzi są one w stanie wykonywać wiele zadań podczas pojedynczego przejazdu.
Jakie zadania wykonuje agregat?
Typowy agregat do pielęgnacji użytków zielonych wyposażony jest w szereg narzędzi, takich jak brona chwastownika czy wał, które przy pojedynczym przejeździe pozwalają:
- odchwaszczać glebę,
- likwidować nierówności podłoża,
- napowietrzać glebę w celu poprawy stosunków wodno-powietrznych,
- zwiększać żyzność gleby,
- pobudzać wzrost traw, ziół, roślin motylkowych,
- wykonywać siew oraz podsiew
- konsolidować glebę.
W naszej ofercie znajdą państwo szeroki wybór agregatów, takich jak GP 600 M1 czy GK 250 M1 od marki Grünlandprofi.
Dlaczego warto zainwestować w agregat?
Wysokiej jakości agregat do pielęgnacji użytków zielonych jest urządzeniem, które pozwala znacznie usprawnić pracę w gospodarstwie i jednocześnie obniżyć koszty. Wynika to z faktu, że wystarczy jeden przejazd, by wykonać wiele różnych prac na polu, co przekłada się na znaczne zredukowanie kosztów paliwa. Maszyny tego typu doskonale sprawdzą się zarówno na mniejszych, jak i większych polach, a dzięki możliwości odłączenia poszczególnych narzędzi mogą współpracować z ciągnikami o różnym możliwościach w zakresie mocy. Co jednak najważniejsze, przy pomocy agregatów można skutecznie dbać o stan użytków zielonych, które mogą niszczeć pod wpływem zbytniego zachwaszczenia lub w wyniku żeru dzikich zwierząt. Należy pamiętać, że od stanu gleby użytków zależy jakość zielonki i pasz, używanych do karmienia zwierząt hodowlanych – im lepsza pielęgnacja łąk i pastwisk, tym lepszy wzrost zwierząt.