Jak działają ładowarki teleskopowe — jakie dają możliwości?

Kategoria: Blog

ładowarka teleskopowa w rolnictwie

W każdym większym gospodarstwie rolnym znajduje się bardzo dużo różnego rodzaju maszyn. Nie tylko typowych maszyn rolniczych, ale również innych urządzeń, które znacznie pomagają rolnikom w wykonywaniu przez nich ich pracy. Jednymi z chętniej stosowanych maszyn w gospodarstwach rolnych są ładowarki teleskopowe. Urządzenia te najczęściej znajdują zastosowanie w branży budowlanej i w magazynach. Mogą być jednak także bardzo przydatne w rolnictwie. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy, jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby móc korzystać z ładowarek teleskopowych, jakie są rodzaje tego typu maszyn oraz w wykonywaniu jakich zadań maszyny te są wykorzystywane w gospodarstwach rolnych.

Jakie trzeba mieć uprawnienia do korzystania z ładowarek teleskopowych?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć o tych urządzeniach jest to, że żeby móc korzystać z ładowarki teleskopowej trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Według obowiązujących przepisów do kierowania ładowarka teleskopową konieczne są uprawnienia kategorii I WJO, czyli najszersza kategoria uprawnień, która daje możliwość kierowania także innymi wózkami jezdniowymi, np. wózkami widłowymi. Kursy kierowania ładowarkami teleskopowymi prowadzi wiele certyfikowanych ośrodków w całym kraju. Żeby móc uzyskać odpowiednie uprawnienia trzeba mieć skończonych 18 lat, mieć co najmniej podstawowe wykształcenie i zaświadczenie od lekarza o tym, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do kierowania tego typu pojazdami.

Jakie są rodzaje ładowarek teleskopowych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje ładowarek teleskopowych: ładowarki teleskopowe sztywne (ładowarki czołowe), czyli takie, które nie posiadają obracającej się względem podwozia kabiny oraz ładowarki teleskopowe obrotowe, w których istnieje możliwość zmiany pozycji kabiny operatora. W gospodarstwach rolnych najlepiej się jednak z pewnością sprawdzą ładowarki teleskopowe czołowe, ponieważ ich konstrukcja umożliwia przenoszenie dużo większych ciężarów.

Poza sposobem konstrukcji, poszczególne rodzaje ładowarek teleskopowych mogą się od siebie różnić także rodzajem napędu. Czołowi producenci tego typu sprzętu, jak np. firma JCB, której maszyny znajdują się także w naszej ofercie, produkują ładowarki teleskopowe z napędem hydrostatycznym lub z napędem mechanicznym. W gospodarstwach rolnych najlepiej sprawdzają się ładowarki z napędem hydrostatycznym, które są dużo lżejsze i bardziej precyzyjne. Ładowarki mechaniczne lepiej się z kolei sprawdzają na nierównym terenie, gdzie potrzeba cięższego sprzętu o większym udźwigu.

Jakie są sposoby zastosowania ładowarek teleskopowych w rolnictwie?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia podnośnikowe, które dają możliwość łatwego podnoszenia i przewożenia w inne miejsca ciężkich towarów, które nie byłyby łatwe do transportu przy użyciu innych urządzeń. W gospodarstwach rolnych często jest tak, że zamiast ładowarek teleskopowych rolnicy stosują ciągniki rolnicze. W innych natomiast to ładowarki zastępują w niektórych zadaniach ciągniki.

To jednak ładowarki są w stanie bez problemu podnieść towar o wadze nawet 20 ton i umieścić go na wysokości kilkunastu, a w największych urządzeniach nawet 30 metrów. Zastosowanie ładowarki teleskopowej daje więc wiele możliwości, jakich nie dają ciągniki, dlatego jeżeli ma się tylko taką możliwość i odpowiednie środki finansowe, na pewno warto jest się zastanowić nad kupnem dobrze dobranej do potrzeb swojego gospodarstwa ładowarki teleskopowej.