Jak działają opryskiwacze?

Kategoria: Blog

opryskiwacz

Opryskiwanie to jedna z najważniejszych metod ochrony roślin przed chorobami i występującymi w przyrodzie szkodnikami, a także sposób na zwiększenie plonów i zminimalizowanie strat. Zabieg ten polega na podawaniu środków chemicznych z zastosowaniem odpowiednich urządzeń. Najczęściej są to opryskiwacze, czyli maszyny rolnicze przystosowane do sprawnego i wydajnego opryskiwania. Jaka jest specyfika ich działania? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

Działanie opryskiwaczy — najważniejsze informacje

W rolnictwie wykorzystuje się opryskiwacze, które są zaawansowanymi maszynami, gwarantującymi sprawne i wydajne wykonywanie czynności związanych z ochroną i nawożeniem roślin uprawianych na polach. Stosuje się je przy uprawie zbóż, ziemniaków, buraków itd. Wśród tego typu maszyn wyróżniamy opryskiwacze ciągnikowe (zawieszane, przyczepiane), a także opryskiwacze samojezdne. Dostępne są modele, które różnią się m.in. pojemnością zbiorników czy szerokością belki roboczej. Obecnie w naszej ofercie dostępnych jest też wiele urządzeń wyposażonych w szereg dodatkowych funkcji, wpływających na jakość i bezpieczeństwo pracy.

Opryskiwacze rolnicze urządzenia hydrauliczne, działające za sprawą płynu tłoczonego ze zbiornika przy użyciu pompy do rozpylacza lub grupy rozpylaczy. Struga cieczy rozbijana jest na krople o odpowiedniej średnicy, które następnie kierowane są w określone miejsce, a więc w zależności od środka chemicznego na rośliny lub glebę.

Istotnym elementem dla działania opryskiwacza jest mieszadło, które znajduje się w zbiorniku. Odpowiada za mieszanie koncentratu nawozu z wodą oraz innymi substancjami. Oprócz tego jego zadaniem jest przeciwdziałanie rozwarstwiania się cieczy lub osadzania się jej na dnie zbiornika. Na przebieg prac opryskiwaczem wpływają też filtry, które oczyszczają ciecz przepływającą przez pompę i zawór rozdzielaczy. Redukują w ten sposób ryzyko zapchania dyszy opryskiwacza zanieczyszczeniami, co mogłoby uniemożliwić opryskiwanie.
Jeśli jesteś zainteresowany opryskiwaczami rolniczymi, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.