Jak działają przetrząsacze?

Kategoria: Blog

ciągnik z przetrząsaczem siana

Siano to jedna z najpowszechniej stosowanych paszy objętościowych. Jedną z najważniejszych jej zalet jest niska cena i bardzo dobra dostępność – to w końcu nic innego jak dobrze przesuszona, skoszona trawa. Proces suszenia w słońcu można znacząco przyspieszyć dzięki zastosowaniu przetrząsacza. Czym są te urządzenia, jak działają i dlaczego są jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych przy sianokosach?

Jak skonstruowany jest przetrząsacz?

Przetrząsacz wyróżnia się na tle wielu innych maszyn rolniczych ze względu na stosunkowo prostą konstrukcję. Jej podstawą jest zestaw wirników, nazywanych również karuzelami, na których zamocowane są elementy robocze, tzw. palce zgrabiające. Wirniki przetrząsacza zamocowane są na prostej ramie – w zależności od wielkości oraz masy przetrząsacza może on być podwieszany do ciągnika lub osadzony na zestawie kół.

Jak działa przetrząsacz?

Zasada działania przetrząsacza jest równie prosta, jak jego konstrukcja. Urządzenia podłączone jest do wału odbioru mocy, który służy przekazaniu napędu z ciągnika. Obrót WOM za pośrednictwem układu elementów napędowych wprawia w ruch karuzele. W ten sposób zamontowane na nich palce mogę przerzucać – czyli przetrząsać – zalegającą na ziemi wcześniej skoszoną trawę. Do prawidłowego działania przetrząsacza konieczne jest odpowiednie ustawienie wirników. Palce przetrząsacza zamontowane są zazwyczaj na sprężynach, dzięki którym mogą one zmienia swoje położenie w momencie uderzenia w twardą przeszkodę, np. ukryty pod warstwą trawy kamień. To ogranicza odkształcenia palców.

Dlaczego przetrząsanie jest takie ważne?

Przetrząsanie to bardzo ważny etap sianokosów. W jego wyniku skoszona wcześniej trawa zostaje obrócona – źdźbła zalegające bliżej gruntu zostają przeniesione na zewnętrzną warstwę, dzięki czemu ich schnięcie jest szybsze i bardziej równomierne. Dzięki temu możliwe jest wcześniejsze zebranie siana