Jak działają rolnicze rozsiewacze nawozów

Kategoria: Blog

rozsiewacz

W Agromarket oferujemy klientom bardzo dużo rodzajów maszyn rolniczych. Wśród nich znajdują się zarówno ciągniki rolnicze i kombajny, jak i ładowarki teleskopowe i rozsiewacze nawozów. W dzisiejszym wpisie na blogu napiszemy nieco więcej na temat tych ostatnich. Dokładnie opiszemy, w jaki sposób działają rozsiewacze nawozów, w jaki sposób powinno się z nich korzystać oraz jakie są najczęściej stosowane w rolnictwie rodzaje rozsiewaczy.

Do jakich celów wykorzystywane są rozsiewacze nawozów?

Rozsiewacze nawozów pełnią bardzo ważną rolę w rolnictwie. Dzięki nim możliwe jest bowiem właściwe zadbanie o swoje uprawy i istotne zwiększenie dzięki temu plonów. Poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych do swoich potrzeb rozsiewaczy nawozów możliwe jest bowiem dokładne rozprowadzenie wspomagających wzrost roślin oraz chroniących je przed szkodnikami nawozów sztucznych. Żeby rozsiewacz nawozów mógł jednak na pewno dobrze pełnić wszystkie swoje funkcje, musi  być dobrze dobrany do rodzaju prowadzonych upraw oraz musi być odpowiednio stosowany.

W trakcie stosowania rozsiewacza nawozów trzeba brać pod uwagę m.in. układ i sposób pofałdowania terenu czy siłę i kierunek wiatru. Istotna będzie także szybkość jazdy ciągnikiem, którym obsługuje się rozsiewacz nawozów. Wybierając tryb pracy rozsiewacza nawozów trzeba też oczywiście wziąć pod uwagę rodzaj stosowanego nawozu. Istotny będzie także dobranie właściwego rodzaju rozsiewacza nawozów.

Jakie są rodzaje rozsiewaczy nawozów?

Podstawowe rozróżnienie rodzajów rozsiewaczy nawozów obejmuje urządzenia, które są w różny sposób montowane do ciągnika. Istnieją rozsiewacze nawozów zawieszane, czyli takie, które są montowane bezpośrednio do ciągnika za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia oraz rozsiewacze przyczepiane, które posiadają własną oś z kołami i w trakcie pracy są ciągnięte przez ciągnik. Oprócz sposobu montażu, rozsiewacze nawozów mogę się też między sobą różnić sposobem działania, czyli tym, w jaki sposób umieszczają nawozy na powierzchni gleby. W tym przypadku rozróżniajmy już aż 3 rodzaje urządzeń:

  • Rozsiewacze odśrodkowe (tarczowe), czyli urządzenia, w których elementem roboczym jest jedna lub kilka obracających się i rozrzucających na określoną odległość nawóz tarcz z łopatkami.
  • Rozsiewacze wahadłowe, które do rozsiewania nawozów wykorzystują wykonujący ruchy wahadłowe przewód rurowy.
  • Rozsiewacze pneumatyczne, czyli urządzenia, które rozsiewają nawóz z wykorzystaniem wytwarzanego przez siebie strumienia powietrza.

Jak wybrać odpowiedni rozsiewacz nawozów?

Wybierając odpowiedni rozsiewacz nawozów, konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na jego sposób działania, ale także na pojemność jego zbiornika. Poszczególne modele rozsiewaczy mogą się między sobą bardzo w tym względzie różnić. Największe zbiorniki w rozsiewaczach mogą  pomieścić nawet około 4000 litrów nawozów, w najmniejszych z kolei są pojemniki mogące pomieścić jedynie około 900 litrów. Wybór rozsiewacza z odpowiedniej wielkości pojemnikiem powinien oczywiście zależeć przede wszystkim od wielkości upraw, czyli od potrzeb w danym gospodarstwie rolniczym.

Innymi elementami, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni rozsiewacz nawozów są jeszcze prędkość, z jaką rozsiewacz jest w stanie rozprowadzać nawóz oraz jego szerokość robocza. Wybierając rozsiewacz koniecznie jednak też trzeba sprawdzić, czy jest on pokryty odpowiedniej jakości powłoką malarską, która musi być odporna na działanie nawozów. Zniszczenie powłoki będzie też miało po prostu wpływ na to, że pozbawione ochrony urządzenie łatwiej będzie mogło zostać zniszczone.