Jak przechowywać maszyny rolnicze?

Kategoria: Blog

traktor

Prawdopodobnie nikt dziś nie wyobraża sobie uprawy roślin bez wykorzystania maszyn rolniczych. Aby uniknąć sytuacji, w której sezon prac polowych już się rozpoczął, a maszyna nie nadaje się do pracy, przyda się wiedza o prawidłowym przechowywaniu sprzętu. Sposób, w jaki zabezpieczamy maszyny w okresie zimowym, jest istotny z punktu widzenia ich żywotności i gotowości do ponownego użycia.

Odpowiednie zabezpieczenie maszyn rolniczych to podstawa

Zima to czas przestoju i oczekiwania na rozpoczęcie nowego sezonu prac polowych. Nim do tego dojdzie, należy odpowiednio zabezpieczyć maszyny rolnicze i inne urządzenia, by utrzymać je w nienaruszonym stanie. Przechowywanie zawsze powinno poprzedzać czyszczenie sprzętu i jego konserwacja. Szczególnej uwagi wymagają ciągniki rolnicze i kombajny. Nie należy zapominać o przeglądzie sprzętu i wymianie zużytych części na nowe. Przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych uchroni pokrycie powierzchni maszyny odpowiednimi lakierami. Ważną rolę odgrywa też smarowanie układów oraz uzupełnienie olejów.

Jak przechowywać maszyny rolnicze w okresie zimowym?

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie maszyn rolniczych w garażach lub budynkach gospodarczych z utwardzonym podłożem. Jeśli nie mamy takiej możliwości, przydatna będzie wiata, która ochroni sprzęt przed deszczem i śniegiem. Nie poleca się zakrywania maszyn plandekami lub foliami, ponieważ pod takimi materiałami osiada wilgoć, która może przyczyniać się do korodowania metalowych elementów maszyn.

Maszyny rolnicze z gumowymi kołami powinny stać na podstawkach. Zaleca się obniżyć ciśnienie w oponach do 70-80% oraz zakryć te opony, które narażone są na promieniowanie słoneczne. Pamiętajmy też o właściwym przechowywaniu akumulatorów. Po zdemontowaniu, umieśćmy je w chłodnym i suchym miejscu o takiej temperaturze, która nie spowoduje ich zamarznięcia. Akumulator powinien być ładowany nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Dzięki tym działaniom zapobiegniemy nieprzewidzianym awariom i kosztownym naprawom. Dobrze przygotowany sprzęt to gwarancja przeprowadzenia zabiegów agrotechnicznych w wyznaczonym terminie.