Jak zadbać o dobry stan maszyn rolniczych?

Kategoria: Blog

rolnik z traktorem

rudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujące gospodarstwo rolne – nawet niewielkie – które nie używałoby w codziennej pracy różnego rodzaju maszyn, od ciągników, przez przyczepy, siewniki, pługi i wiele innych. To właśnie od tego sprzętu zależy w dużej mierze wydajność oraz efektywność produkcji rolnej, dlatego też powinien on być utrzymywany w jak najlepszym stanie technicznym. Jak to zrobić? O czym pamiętać?

Regularne przeglądy

Okresowe kontrolowanie stanu technicznego maszyn rolniczych to podstawa prawidłowej eksploatacji. Dlaczego? Ponieważ pozwala to zawczasu wykryć nieprawidłowości, które w przyszłości mogą dać początek poważniejszym usterkom i awariom. Podczas przeglądu profesjonalni mechanicy skrupulatnie sprawdzają maszyny, oceniają stopień zużycia poszczególnych elementów i jeśli zachodzi taka potrzeba, wymieniają je na nowe. Dzięki temu możesz mieć pewność, że używany sprzęt nie zawiedzie cię w najmniej spodziewanym momencie i wpłynie na tempo prac w gospodarstwie. Trzeba pamiętać, że w rolnictwie każdy dzień zwłoki spowodowany awariami i usterkami sprzętu oznacza duże straty finansowe. Ponadto regularne wymienianie zużytych komponentów niż staną się całkowicie bezużyteczne jest dużo tańsze, niż usuwanie konsekwencji awarii, do których mogą z czasem doprowadzić.

W swojej ofercie posiadamy również szeroki zakresu usług serwisowych. Przeglądy okresowe połączone z drobnymi naprawami mogą być wykonywane na miejscu, w Twoim gospodarstwie. Nasi mechanicy dysponują nie tylko dużym doświadczeniem i kwalifikacjami, ale również wysokiej jakości częściami zamiennymi oraz profesjonalnymi narzędziami. Wszystko to, by dać Ci gwarancję najlepszej obsługi.

Odpowiednia eksploatacja

Maszyny rolnicze choć przystosowane są do pracy w dość trudnych warunkach, to nie są sprzętami niezniszczalnymi – używanie ich niezgodnie z ich przeznaczeniem choć niekoniecznie doprowadzi do natychmiastowego ich uszkodzenia, to znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia awarii oraz pogorszenia działania. Zanim użyjesz konkretnej maszyny dokładnie zapoznać się z jej instrukcją obsługi i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Wymiana filtrów, oleju i innych płynów eksploatacyjnych

Olej jest niezbędny wielu maszynom rolniczym do prawidłowego działania – smaruje ruchome części mechanizmów, minimalizując tym samym tarcie i ryzyko wystąpienia awarii. Olej z czasem zanieczyszcza się i choć w ciągnikach czy kombajnach obecne są filtry, one również mają ograniczoną pojemność. Dlatego należy regularnie wymieniać filtry, olej oraz inne płyny eksploatacyjne – brak wymiany tych produktów to prosty sposób na zniszczenie urządzeń.

Odpowiednie przechowywanie

Wiele z maszyn rolniczych używanych jest w gospodarstwie jedynie w określonych porach roku – przez pozostałe miesiące muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, tj. pod zadaszeniem, na twardym, suchym i stabilnym podłożu. W ten sposób chroni się je przed nadmiernym kontaktem z wilgocią, która mogłaby doprowadzić do korodowania metalowych komponentów maszyn. Ponadto maszyny zarówno przed, jak i po zakończeniu zimowania powinny zostać dokładnie sprawdzone pod kątem sprawności technicznej.

Mycie i pielęgnacja

Maszyny podczas pracy intensywnie się brudzą. Nie oznacza to jednak, że można pozostawić je brudne przez cały czas, tylko dlatego, że po wyjechaniu w polu zaraz znowu będą całe w błocie czy pyle. Czyszczenie maszyn nie służy bowiem poprawie ich estetyki – przede wszystkim pozwala ono zapobiegać niszczeniu i korodowaniu ich elementów. Ponadto na maszynach mogą gromadzić się chorobotwórcze drobnoustroje i pasożyty, a także pozostałości środków chemicznych – posługiwanie się brudnymi urządzeniami może spowodować ich rozprzestrzenianie na polach, a tym samym przyczynić się do osłabienia plonów.