Jaki agregat doprawiający sprawdzi się na dużym polu?

Kategoria: Blog

pole

Agregaty uprawowe stanowią podstawę wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego – to do nich należy przygotowanie gleby pod zasiew, a od jakości wykonania tego zadania w dużej mierze uzależniona jest wielkość plonów. Jednym z głównym czynników, który należy uwzględnić przy wyborze agregatu, jest wielkość obrabianego pola. Jakie sprzęty sprawdzą się na większych areałach?

Agregat bierny czy aktywny?

Dostępne na rynku agregaty doprawiające można podzielić na dwie, główne kategorie. Wyróżniamy agregaty:

  • bierne – skonstruowane na bazie narzędzi uprawowych, ich elementy robocze nie są w napędzane mechanicznie. Zaliczamy do tej kategorii między innymi kultywatory i brony talerzowe;
  • aktywne – zbudowaną są na bazie maszyn uprawowych i wymagają zasilania z wału odbioru mocy. Do tej kategorii zalicza się między innymi glebogryzarki oraz brony wirnikowe

Funkcje tych maszyn są podobne – służą one spulchnianiu, rozdrabnianiu i wyrównywaniu powierzchni pola w celu przygotowania go do zasiewu. Mogą być również wykorzystywane do wmieszania nawozów w glebę. Jednak istotne różnice konstrukcyjne między nimi sprawiają, że agregaty bierne i aktywne nie mogą być wykorzystywane w podobnych warunkach. Pierwsze z nich najlepiej radzą sobie z pracą na glebach lekkich i niewielkiej zwięzłości – zupełnie nie sprawdzą się za to w pracy na glebie ciężkiej i gliniastej, gdyż nie będą w stanie wydajnie jej naruszyć. Na ciężkich ziemiach dużo lepiej sprawdzą się agregaty aktywne, wyposażone w moc z ciągnika. Z drugiej strony nie należy ich stosować na glebach lekkich, ponieważ ich duża masa oraz mniejsza prędkość pracy może przyczyniać się do nadmiernego zbijania ziemi i tym samym wpływać na jakość plonów. Niezależnie od rodzaju agregatu o jego przydatności do pracy na dużych polach decyduje również szerokość robocza – im jest większa, tym mniej czasu zajmuje wykonanie pracy.

Czym jest agregat uprawowo-siewny?

Agregatem uprawowo-siewnym nazywamy połączenie dwóch maszyn – agregatu biernego i siewnika. Zasada działania tego tandemu jest bardzo prosta – podczas przejazdu agregat uprawowy, np. kultywator lub brona spulchnia ziemię, a podłączony za nim siewnik dokonuje wysiewu nasion. Przykładem takiego agregatu jest GP 600 M1 marki Grünlandprofi, który może być wykorzystywany do siewu i podsiewu traw oraz roślin motylkowatych.

Agregaty siewno-uprawowe spiszą się szczególnie dobrze na dużych areałach, ponieważ dzięki nim można zredukować ilość przejazdów potrzebnych do przygotowania pola i zasiewy. Prace te wykorzystywane są jednocześnie, tym samym oszczędza się mnóstwo czasu i redukuje zużycie paliwa. Z tego samego powodu agregaty te mogą być z powodzeniem wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym.

Podsumowując – przy wyborze agregatu do pracy na polach o dużej powierzchni należy wziąć pod uwagę nie tylko jego szerokość roboczą, ale również rodzaj gleb na polu. Do pracy na glebach lekkich i o niskiej zwięzłości najlepszym, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą agregaty uprawowo-siewne. Na glebach ciężkich konieczne będzie wykorzystanie agregaty aktywnego.