Jaki wybrać kombajn zbożowy w zależności od liczby hektarów?

Kategoria: Blog

kombajn

Przyjmuje się, iż kombajn zbożowy powinien mieć taką wydajność, aby można było za jego pomocą zebrać zboże w ciągu 10-12 dni. Jest to optymalny czas, w którym nie dojdzie do strat plonów, związanych m.in. z intensywnymi opadami deszczu. Pojawia się więc pytanie, jaki kombajn sprawdzi się najlepiej w danym gospodarstwie? Wszystko zależy od tego, jaka jest powierzchnia użytku rolnego.

Sprawdź wydajność kombajnu zbożowego

Wydajność, z jaką pracuje kombajn, decyduje o tym, z jak dużej powierzchni maszyna może zebrać zboże w określonym czasie. Parametr ten wyraża się w hektarach na godzinę (ha/h). W wyliczeniach pod uwagę bierze się moc silnika oraz szerokość roboczą zespołu żniwnego (hederu). Jednak to nie wszystko, bowiem rzeczywista wydajność zależy też od innych czynników. Jednym z nich jest struktura pola. Tereny pofałdowane lub podgórskie z wiadomych przyczyn są trudniejsze w eksploatacji od terenów płaskich.

Wydajność kombajnów pracujących na polach uprawnych o niewielkiej powierzchni 1-2 hektarów jest niższa niż wydajność kombajnów zbierających zboże z pól o powierzchni 4-5 hektarów, szczególnie w przypadku, jeśli maszyna ma dużą szerokość roboczą. Pracując na polu 10-20 hektarowym można spodziewać się wyższej wydajności kombajnu o 5-10% w porównaniu do pracy tym samym sprzętem na polu 4-5 hektarowym. Warto więc pamiętać, że na niewielkich powierzchniach lepiej sprawdzą się zwrotne maszyny z mniejszymi hederami.

O wydajności kombajnu zbożowego decyduje rodzaj silnika maszyny. I tak, do małych gospodarstw wystarczy maszyna z 200 konnym silnikiem. Jeśli rolnik posiada większą powierzchnię upraw, powinien zainwestować w kombajn z silnikiem od 380 koni wzwyż.

Jaki kombajn na mały lub duży areał?

Jeśli kombajn ma pracować na niewielkim areale bądź kilku mniejszych polach, najlepiej wybrać do tego celu kombajn konwencjonalny. Do dużych areałów przyda się kombajn rotorowy. Zaletą kombajnów tradycyjnych jest bardzo dobra praca na polach o nieregularnym kształcie, z licznymi przeszkodami, takimi jak drzewa czy słupy betonowe. Wiele osób ceni je także za łatwość zbioru żniw wilgotnych lub poległych. Z kolei kombajny rotorowe zużywają mniej paliwa, umożliwiają sprawny zbiór żniw w krótkim czasie oraz zmniejszają ryzyko uszkodzenia ziaren podczas omłotu.