Jakie maszyny są niezbędne w trakcie żniw?

Kategoria: Blog

żniwa

Żniwa to jeden z najgorętszych okresów w każdym gospodarstwie nastawionym na produkcję wszelkiego rodzaju zbóż czy roślin strączkowych. Szybko i sprawnie przeprowadzone żniwa to mniej pracy i więcej zysków, dlatego warto się do nich odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o zaplecze techniczne – dobór odpowiednich maszyn oraz ich prawidłowy stan techniczny. Jakie sprzęty są niezbędne w trakcie żniw?

Kombajn to podstawa

Niezaprzeczalnie najważniejszym sprzętem rolniczym w okresie żniw staje się kombajn zbożowy – to dzięki niemu możliwe jest łatwe i szybkie zebranie plonów. Pełni on dwie funkcje – kosi zboże, a następnie młóci je, oddzielając ziarna od kłosów i plew. Współczesne kombajny to bardzo zaawansowane technologicznie maszyny, które odznaczają się nie tylko wysoką wydajnością, ale również komfortem używania. Standardem już jest wykorzystywanie w nich rozbudowanych elektronicznych systemów, monitorujących różne aspekty pracy maszyny i zapewniających operatorowi pełną kontrolę nad przebiegiem żniw. Co bardzo ważne,

W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór kombajnów Deutz-Fahr, uznanej na całym świecie marki sprzętu rolniczego.

Jak przygotować kombajn do żniw?

O efektywności pracy kombajnu decyduje jego stan techniczny – przed wyjechaniem w pole trzeba go koniecznie sprawdzić. O czym pamiętać? Przede wszystkim o kontroli oleju, który jest niezbędny do minimalizowania tarcia i chłodzenia silnika narażonego na bardzo wysokiego obciążenia i pył. Olej wraz z filtrami należy wymieniać po przepracowaniu liczby motogodzin określonej przez producenta. Ponadto należy sprawdzić stan układu paliwowego i chłodzenia, a także klimatyzację.

Zespół żniwny

Elementem niezbędnym dla prawidłowego działania kombajnu jest zespół żniwny, czy układ mocowany z przodu maszyny. Jego zadaniem jest cięcie zboża i następnie przenoszenie go w głąb maszyny. Zestawy żniwne są wymienne, dzięki czemu jeden kombajn może być wykorzystywany w zbiorach różnych rodzajów plonów – zbóż, kukurydzy czy słoneczników. Aby mieć pewność, że zestaw żniwny będzie pracował niezawodnie przez całe żniwa, również należy skontrolować jego stan – przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie czy jego noże są w komplecie, czy są całe, niepogięte i niepołamane.

Ciągnik

Sprawny ciągnik to podstawa dla funkcjonowania całego gospodarstwa rolnego – dzięki niemu możliwe jest operowanie ogromną ilością maszyn pozbawionych napędu. Sprawdzi się również w czasie żniw. Jego zadaniem jest wtedy ciągnięcie przyczep oraz wozów przeładunkowych, wykorzystywanych w transporcie zebranego przez kombajn ziarna.

Przyczepy i wozy przeładunkowe

Pozornie są do siebie bardzo podobne, w rzeczywistości ich przeznaczenie jest nieco inne. Przyczepy wykorzystywane są do transportu dużych ilości ziarna z pola do magazynu, zaś wozy przeładunkowe służą do transportu ziarna od kombajnu do przyczepy. Taka organizacja zbiorów ma wiele plusów. Przede wszystkim pozwala ograniczyć przestoje w pracy kombajnu, który nie musi po zapełnieniu zbiornika zjeżdżać do przyczepy (należy pamiętać, że przyczepy o większych gabarytach nie są przystosowane do poruszania się po rżysku). Tym samym zwiększa się wydajność pracy i spada zużycie paliwa.

Zbiór słomy

Pozostałą po żniwach słomę można wykorzystać, należy ją jednak zebrać. W tym celu wykorzystuje się prasy czy przyczepy samozbierające. Pierwsze z nich zbierają części roślin i tworzą z nich zwarte kostki lub bele. Przyczepy samozbierające z kolei zbierają słomę i siekają ją – mogą być również wykorzystywane do transportu.