Jakie są rodzaje pługów rolniczych?

Kategoria: Blog

pług rolniczy

Jednym z podstawowych rodzajów urządzeń, które są stosowane w rolnictwie są pługi. Tego typu narzędzia służą do użyźniania gleby pod zasiew, tzn. m.in. do jej spulchniania, kruszenia i odwracania gleby i wymieszania resztek pożniwnych. W zależności od rodzaju uprawy i rodzaju gleby można zastosować różne rodzaje pługów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy najważniejsze rodzaje pługów rolniczych i pomagamy w doborze takiego, który będzie najlepiej pasował do planowanych do wykonania zadań.

Dlaczego stosowanie pługów rolniczych jest tak bardzo ważne?

Dlatego, że bez wcześniejszego, dobrego przygotowania podłoża, czyli użyźnienia gleby, nie można liczyć na obfite plony. Zastosowanie pługów rolniczych w użyźnianiu gleby jest podstawowym elementem przygotowywania podłoża do nowego sezonu i do nowych upraw. Nie każda gleba jest jednak taka sama i przez to, żeby mieć możliwość dobrego jej przygotowania, konieczne może być zastosowanie innego rodzaju pługu. W ofercie Agromarket znajdują się w zasadzie wszystkie najważniejsze rodzaje pługów rolniczych. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Co to są pługi talerzowe?

Tego typu pługi rolnicze działają w oparciu o zainstalowane talerze. Takie pługi rolnicze są niezastąpione przy użyźnianiu gleb kamienistych. Obracające się talerze są w stanie doskonale wymieszać glebę i z kruszyć drobne kamienia, co pozwala dobrze przygotować glebę do nowego sezony i do zasiania w niej roślin uprawnych.

Gdzie najlepiej się sprawdzają pługi lemieszowe?

Pługi lemieszowe inaczej nazywane są także pługami zagonowymi czy obracalnymi. Jest to spowodowane tym, że ich głównym elementem budowy jest specjalny korpus, do którego są przymocowane podcinające przy dnie skiby gleby i podające je na odkładnice lemiesze. Z odkładnicy skiby są  rozrzucane na prawo (w przypadku pługów zagonowych), co sprawia, że na polu powstają zagony. Pługi obracalne są rozwinięciem pługów zagonowych gdzie przez ich odwrócenie podczas pracy i odrzucanie gleby w lewo możemy wykonywać pracę bez konieczności dzielenia pola na zagony. Tego rodzaju pługi rolnicze mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przy płytkiej, jak i przy głębokiej orce.

W jaki sposób korzysta się z pługów przyczepianych?

Tego rodzaju pługi są wykorzystywane w użyźnianiu gleby stosunkowo rzadko. Jest to spowodowane tym, że są one po prostu bardzo ciężkie i mało zwrotne. Ich przeznaczeniem są bardzo duże areały, w których mogą się przydać liczne korpusy robocze takich pługów. Na takich, dużych areałach ciężar i mała zwrotność nie koniecznie bowiem musi sprawiać podczas pracy kłopoty.

Pługi dłutowe

Pługi dłutowe to narzędzia o całkowicie odmiennej budowie w stosunku do tradycyjnego pługa. W maszynach tych elementy robocze są ustawione w równoległych do siebie rzędach a spulchniana gleba nie jest odwracana, lecz mieszana z resztkami pożniwnymi.