Kiedy jest opłacalny zakup własnego kombajnu zbożowego?

Kategoria: Blog

kombajn zbożowy

Kombajny zbożowe są stosowane do zbiorów w każdym gospodarstwie rolnym. Nie każde gospodarstwo posiada jednak własną maszynę. Czy jednak kupno własnego kombajnu zbożowego często nie jest lepszym pomysłem, niż korzystanie z kombajnów obsługiwanych przez specjalistyczne firmy lub wypożyczanych od sąsiednich gospodarstw? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.

Jak z corocznymi zbiorami radzi sobie większość rolników?

W większości przypadków rolnicy wolą wynająć do zbiorów zewnętrzną firmę, która w zależności od wielkości gospodarstwa i od ilości hektarów zasianych pól przyjeżdża z kilkoma maszynami i w góra kilka dni udaje jej się zebrać całe zasiane przez rolnika zboże. Jest to rozwiązanie na tyle korzystne, ze nie trzeba się martwic kosztami związanymi z zakupem własnej maszyny oraz kosztami jej eksploatacji. W takim modelu prowadzenia gospodarstwa rolnego trzeba się jednak zawsze liczyć ze zmianami w pogodzie. Niestety, ale nie zawsze jest tak, że  w momencie, w którym pogoda pozwala na przeprowadzenie żniw, firma, którą chciałoby się wynająć będzie miała wolny termin i będzie do nas mogła przyjechać.

Inni rolnicy wypożyczają za opłata kombajny zbożowe z sąsiednich gospodarstw. Częstym rozwiązaniem jest zakup kombajnu zbożowego przez kilka współpracujących ze sobą gospodarstw i korzystanie z maszyn w sezonie na zmianę.

Czy zakup własnego kombajnu zbożowego jest dobrym pomysłem?

Tak, ale tylko wówczas, jeżeli posiada się naprawdę duże gospodarstwo. W przypadku małych lub średnich gospodarstw z kilkoma hektarami zasianych pól, zakup własnego kombajnu niekoniecznie będzie opłacalny, jednak nie oznacza to, że nie można kupić własnego sprzętu. Według specjalistów kupno kombajnu zbożowego wyłącznie na własny użytek  jest opłacalne, jeżeli powierzchnia gospodarstwa wynosi około 70 hektarów. Prowadząc mniejsze gospodarstwo kupno własnego kombajnu zbożowego również jednak może być opłacalne, ale pod warunkiem, że jest się gotowym świadczyć także usługi związane z jego użytkowaniem na zewnątrz, czyli w gospodarstwach należących do innych rolników.

Kupno własnego kombajnu zbożowego będzie miało oczywiście duży wpływ na komfort naszej pracy, ale niekoniecznie będzie się to niestety przekładało na zwiększenie osiąganych zysków.

A może lepiej jest kupić używany kombajn zbożowy?

Jeżeli ktoś jednak koniecznie chciałby dysponować własnym kombajnem zbożowym, a nie posiada odpowiednio dużego gospodarstwa, żeby zakup nowej maszyny rolniczej był na pewno opłacalny, może pomyśleć o kupnie używanej maszyny rolniczej. Jest to racjonalne zachowanie, ponieważ pozwala znacznie zmniejszyć poniesione koszty. Ceny nowych kombajnów zbożowych są niestety dosyć wysokie i często oscylują w granicach 500 000 zł.  Nie każdy więc może sobie na taki zakup pozwolić. Kombajny używane mogą być znacznie tańsze i kosztować nawet między 50 a 150 tys. zł. Różnica jest więc niemała. Trzeba przy tym jednak uważać i przed dokonaniem zakupu najpierw sprawdzić, czy wybrany kombajn faktycznie nadal jest w stanie dobrze spełniać swoje funkcje.

Myślą o zakupie własnego kombajnu zbożowego trzeba najpierw wszystko sobie dobrze skalkulować i policzyć, po jakim czasie zakupiony sprzęt będzie w stanie nam się zwrócić.