Kombajn – niezawodna pomoc przy zbiorach

Kategoria: Blog

Rodzaje kombajnów

Żaden rolnik nie może zaprzeczyć przydatności kombajnów. Te potężne maszyny użyteczne są wyłącznie w czasie zbiorów, jednak z uwagi na ograniczony okres zbioru płodów rolnych są to bardzo ważne maszyny w każdym gospodarstwie. Kombajn, jak sama nazwa wskazuje, ma łączyć w sobie kilka funkcji, dlatego najbardziej popularne maszyny zbierają, oczyszczają i transportują rośliny uprawne. Dzisiejsze innowacje technologiczne bardzo ułatwiają ten proces i przed zakupem nowych kombajnów nie powstrzymują nawet wysokie ceny. Jednak to właśnie z tego powodu tak ważne jest dokonanie prawidłowego wyboru. Podpowiadamy, jak to zrobić z głową.

Najpopularniejsze rodzaje kombajnów

Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są kombajny zbożowe. Stanowią również jedną z najczęściej zakupywanych maszyn rolniczych w ogóle. Bez posiadania takiego sprzętu, zarządzanie wielohektarowym polem jest praktycznie niemożliwe. Żniwa z pomocą kombajnów zbożowych odciążają rolników i znacznie przyspieszają pracę. Zbudowane są z zespołu transporterów, sekcji żniwnej, sekcji zbierających, zbiornika oraz części oddzielających i czyszczących.

Kombajn do ziemniaków i cebuli pracuje w następujący sposób: głęboko zamocowany element kopiący przekopuje kolejne metry pola. Następnie specjalnym przenośnikiem płody rolne trafiają do zbiornika znajdującego się we w kombajnie. W przypadku warzyw wymagających wstępnego oczyszczenia np. ziemniaków, pomiędzy elementem wyorującym a zbiornikiem znajduje się element czyszczący oraz stół przebierczy.

Kombajn do buraków najczęściej można spotkać w asortymencie rolników, którzy uprawiają buraki cukrowe. Urządzenie jest bardzo złożone i poza samym zbiorem w znaczącym stopniu oddziela korzenie od liści i gleby. Dalej przenośnikiem korzenie wędrują do zbiornika z systemem wyładowczym.

Ostatnimi popularnymi kombajnami na naszej liście są kombajny wykorzystywane przy zbiorach marchwi. Prostszy typ urządzeń tego typu działa na podobnej zasadzie jak kombajn do ziemniaków i cebuli. Po wykopaniu marchwi z ziemi jest ona przenoszona do zbiornika. Nieco bardziej skomplikowana metoda obejmuje wykop marchwi w taki sposób, że jest ona od razu ścinana, a następnie transportowana. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla rolników, którzy zajmują się sprzedażą hurtową marchwi.