Maszyny rolnicze – rodzaje

Kategoria: Blog

Specjalizacja maszyn rolniczych

W pracach rolniczych maszyny odgrywają ogromną rolę. Proces automatyzacji wpływa na szybkość wykonywanych prac, a także na ich zakres. Dystrybucja nasion, zbieranie ziaren, pielęgnacja roślin – wszystkie te działania, dzięki maszynom rolniczym, mogą przebiegać sprawnie i wpływać na produkcję rolną. Jakie więc wyróżniamy maszyny rolnicze? I przy jakich pracach maszyny okazują się pomocne?

 

Ułatwienie dla rolników

Specjalizacja maszyn rolniczych wpływa na ich wysoką wydajność i prostą obsługę. Wśród najpopularniejszych maszyn rolniczych możemy wyróżnić:

    • kombajny zbożowe – współcześnie kombajny zbożowe wykorzystywane są do koszenia zbóż, młócenia oraz transportu plonów. Przy ich pomocy można zebrać m.in. żyto, pszenicę i owies, kombajny odznaczają się niskimi kosztami eksploatacji;
    • ciągniki – to jedne z najbardziej znanych maszyn, nie tylko pośród miłośników rolnictwa. Używane są do urządzeń rolniczych oraz maszyn, które nie posiadają własnego napędu, charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem;
  • siewniki – do ciągników można przyczepić siewniki, które służą do wysiewu nasion. Użycie siewników w dużym stopniu ułatwia prace rolnicze, pozwala uzyskać pożądaną równomierność rozmieszczenia roślin.
  • pielniki – aby pozbyć się niepotrzebnych chwastów, a także zadbać o właściwą pielęgnację roślin, warto postawić na pielniki. To ekologiczne urządzenie wraca do łask i w wielu uprawach zastępuje opryskiwacze. Maszyny stosuje się też przy obsypywaniu redlin ziemniaków, spulchnianiu międzyrzędzi;
  • opryskiwacze – trudno wyobrazić sobie skuteczną ochronę roślin bez odpowiednich środków zwalczających chwasty, pasożyty oraz grzyby. Przy pomocy opryskiwaczy w szybki sposób można zastosować środki chemiczne, które korzystnie wpłyną na kondycję roślin uprawnych.

Maszyny rolnicze sprawiają, że prace na polu odznaczają się szybkością i precyzją. Te starannie dobrane wpływają na zwiększony zysk z prowadzonej uprawy.