Jak obniżyć koszty eksploatacji ciągnika rolniczego?

Kategoria: Blog

ciągnik rolniczy

Produkcja rolna wymaga odpowiednich nakładów finansowych. W celu zbalansowania kosztów rolnicy poszukują różnorodnych sposobów, aby zmniejszyć ponoszone wydatki. Jedną z dróg jest wprowadzenie innowacji technologicznych, które w dłuższej perspektywie pomóc w zbalansowaniu budżetu. Wiąże się to z procesem racjonalizacji i optymalizacji zarządzania gospodarstwem, co z kolei pociąga za sobą konieczność zmniejszania kosztów eksploatacji ciągników rolniczych w celu utrzymania ich opłacalności.

Wybór urządzeń

Już na poziomie zakupu urządzeń warto dobrze przemyśleć skalę inwestycji. Modernizując park maszynowy, należy przede wszystkim określić czy nowe urządzenia będą w pełni przystosowane do zakresu produkcji. Zakup najnowocześniejszych maszyn o największej mocy nie zawsze jest najlepszym wyborem. Jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać pełnego potencjału maszyn może się okazać, że zamiast przynosić nam dodatkowy dochód, będą generować straty.

Ograniczanie kosztów

Koszty, jakie ponosi się z tytułu posiadania i użytkowania ciągników rolniczych można podzielić na kilka kategorii.

Zaliczają się do nich tzw. koszty stałe. Należą do nich wydatki, na które nie ma wpływu ekstensywność wykorzystywania maszyn. Są to przede wszystkim wydatki ponoszone na amortyzacje, przeglądy techniczne, konserwacje, przechowywanie, ubezpieczenie oraz rejestracje sprzętu. Na większość z nich rolnicy mają znikomy wpływ. Częstym przypadkiem jest podejmowanie próby obniżenia tych kosztów poprzez wydłużenie czasu użytkowania urządzeń. Jednak jest to działanie nieefektywne i przyczynia się wręcz do zwiększenia wydatków. Wiekowe urządzenia wymagają bowiem częstszych remontów, a ich wydajność z roku na rok spada.

Do kolejnej kategorii zaliczają się koszty użytkowania ciągnika rolniczego. Należą do nich zakupy paliwa, oleju, części zamiennych oraz dodatkowych akcesoriów. Obszar ten obejmuje także wydatki na bieżące naprawy urządzeń. Wysokość tych kosztów nie jest stała i jest związana z eksploatacją urządzenia. Nie oznacza to jednak, że im rzadziej korzystamy z ciągnika, tym więcej zaoszczędzimy. Należy przede wszystkim pamiętać, że ciągnik rolniczy jest narzędziem pracy.

W celu zminimalizowania kosztów należy raczej używać maszyn w sposób możliwie optymalny. Oznacza to pierwszej kolejności dbanie o odpowiedni stan techniczny silnika – regularnie czyścić i wymieniać filtry powietrza, stosować paliwo odpowiedniej jakości, dbać o czystości chłodnicy. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10%, a także przyczynić się do przedłużenia żywotności silnika. Dobrą praktyką jest również dobieranie odpowiednich maszyn współpracujących z ciągnikiem, które nie będą przeciążać jego silnika. Ważne jest również dbanie o odpowiedni dobór i stan ogumienia, co pozwala na maksymalne wykorzystanie siły uciągu ciągnika.