Popularne maszyny rolnicze

Kategoria: Blog

Maszyny rolnicze

Ciężko dziś znaleźć prężnie działające gospodarstwo rolnicze, w którym nie byłyby wykorzystywane odpowiednie maszyny. Pozwalają one na efektywniejszą pracę przy mniejszym zużyciu energii, co przekłada się na lepsze zbiory. W zależności od rodzaju gospodarstwa, możemy spotkać się z różnymi maszynami. A które z nich są używane najczęściej? Doradzamy.

Najczęściej używane maszyny rolnicze

Do urządzeń, które są kojarzone z gospodarstwami rolniczymi w pierwszej kolejności, należą z pewnością kombajny. Wykorzystuje się je przede wszystkim do zbierania roślin uprawnych. Trzeba jednak pamiętać, że do każdego rodzaju zbiorów potrzebny jest inny rodzaj kombajnu. I tak dzielimy je na kombajny zbożowe, które są najbardziej kompleksowym urządzeniem (mogą młócić, kosić oraz transportować zbiór), kombajny ziemniaczane (kopią ziemniaki, oczyszczają z bulw oraz gromadzą i transportują). Inne, równie popularne maszyny rolnicze to: kombajny do roślin sadowniczych i warzyw, do zbiorów buraków, a także do sadzenia roślin.

Ciągniki rolnicze to kolejne bardzo popularne urządzenia wykorzystywane w niemal każdym większym gospodarstwie rolnym. Ich różnorodne zastosowanie (na roli, w ogrodzie lub w lesie) bardzo ułatwia pracę rolnikom.

Następnym wartym przedstawienia narzędziem są pługi używane do wykonywania orki. Ich wybór zależny jest głównie od zastosowania, ponieważ podobnie jak w przypadku kombajnów, jeden pług nie może być wykorzystywany „do wszystkiego”. Wyróżniamy bardzo wiele rodzajów pługów, m.in. zagonowe, bezzagonowe, talerzowe, zawieszane, lemieszowe, półzawieszane oraz przyczepiane.

Opryskiwacze wykorzystywane są z kolei do nawożenia oraz ochrony roślin uprawnych, krzewów czy drzew. Dzielimy je na kilka rodzajów. W mniejszych gospodarstwach zdecydowanie wystarczą opryskiwacze ręczne, natomiast wśród rolników, którzy zarządzają większymi połaciami terenu, przydadzą się bardziej zaawansowane sprzęty: opryskiwacze polowe zaczepiane i zawieszane, sadowe i ogrodnicze, ULV oraz samojezdne.