Jak przygotować maszyny do pracy po sezonie zimowym?

Kategoria: Blog

ciągnik

Nadchodząca wiosna to dla rolników sygnał zbliżających się prac polowych. Przedwiośnie jest idealnym momentem na sprawdzenie stanu technicznego wszystkich maszyn pracujących w gospodarstwie oraz ich stosowną konserwację.

Jeżeli jesienią, po zakończonym sezonie zostały wykonane niezbędne remonty i sprzęt został właściwie przygotowany do zimy, na wiosnę należy wykonać jedynie ogólny przegląd oraz naprawa ewentualnych usterek. Właściwe przygotowanie urządzeń do prac polowych pozwoli uniknąć kłopotliwych awarii, które mogłyby uniemożliwić lub opóźnić pracę.

Maszyny rolnicze po zimie

Działanie współczesnych gospodarstw rolnych opiera się głównie na pracy maszyn. Maszyny rolnicze to kapitał, który wiązał się z niemałą inwestycją, co stanowi dodatkowy argument za koniecznością szczególnego ich traktowania. Żywotność urządzeń rolnych w dużej mierze zależy także od ich właścicieli, którzy poprzez użytkowanie oraz pielęgnację wpływają na długość życia poszczególnych sprzętów. Długa i bezawaryjna praca zależy nie tylko od właściwej eksploatacji, lecz i prawidłowego przechowywania i konserwacji.

Podczas wiosennych przeglądów ułatwione zadanie będą mieć rolnicy, którzy przez zimę dokonali już stosownych zabiegów oraz we właściwy sposób przechowywali swoje maszyny.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim maszyny, które przechowywane były pod tzw. chmurką lub też zimowały przykryte plandekami. Niestety w obu tych przypadkach urządzenia były narażone na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoć, która zagraża elementom elektrycznym.

Warto pamiętać, że tylko maszyny cechujące się dobrym stanem technicznym stanowią gwarancję wykonania wszystkich prac w gospodarstwie rolnym, gdzie przecież ogromne znaczenie mają nie tylko jakość, lecz również realizacja wszystkich działań w odpowiednim terminie. Przeglądy należy dokonywać zaraz po zakończeniu prac sezonowych, jak i przed rozpoczęciem sezonu. Najlepiej robić to odpowiednio wcześniej, by w przypadku konieczności wykonania niezbędnych napraw nie powodować niepotrzebnych opóźnień.