Przygotowanie ciągnika do prac polowych

Kategoria: Blog

ciągnik sadowniczy

Intensywność prac na gospodarstwie rolnym w dużej mierze uzależniona jest od pór roku. Wiosna, lato i jesień to okresy, kiedy na roli czeka najwięcej obowiązków, sezon zimowy to raczej czas zastoju. Okres wzmożonych prac wiąże się również z częstą eksploatacją ciągnika rolniczego. Ciągniki rolnicze powinny być na bieżąco monitorowane i serwisowane podczas pracy. Niezbędnej uwagi wymagają również po sezonie zimowym, czyli po okresie, gdy maszyna była nieużywana.

Wiosenne przygotowanie ciągnika rolniczego

Ciągnik wykorzystywany jest praktycznie przez cały okres wzmożonych prac na roli. Stosuje się go m.in. przy orce, siewach, wykładaniu obornika itp. Aby cieszyć się bezpieczną i bezawaryjną pracą ciągnika, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. W okresie wiosennym niezbędne jest przede wszystkim sprawdzenie i uzupełnienie filtrów i olei, które wpływają na prawidłową pracę maszyny. Dodatkowo warto zrobić przegląd układów klimatyzacji, która wpływa na komfort obsługi ciągnika.

Niezbędne jest skontrolowanie ogólnego stanu pojazdu pod kątem ewentualnych wycieków i usterek. Należy sprawdzić płyny hamulcowe i chłodnicze, akumulator, stan powietrza w oponach itp.

Do serwisów bardzo często trafiają maszyny, które przez zaniedbanie użytkowników wymagają dużych i kosztownych napraw. Większości z nich można byłoby uniknąć, dokonując stosownych przeglądów i eliminacji usterek już w początkowej fazie ich występowania. Użytkownicy ciągników bardzo często zapominają o kluczowej kwestii, jaką jest właściwe przygotowanie maszyny przed użyciem jej do prac.

Warto pamiętać, że praca w rolnictwie jest niezwykle wymagająca i intensywna. Ciągniki są eksploatowane praktycznie każdego dnia w różnych warunkach, dlatego też wymagają stosownych zabiegów konserwacyjnych. Dodatkowo bardzo często współpracują jako napęd z innymi sprzętami, przez co dodatkowo wymaga się od nich stosownej mocy i niezawodności. Zapominając lub świadomie pomijając wiosenne przygotowanie ciągnika do prac polowych, możemy przyczynić się do późniejszych zastojów w pracy, spowodowanych awarią traktora.