Różnice między ładowarką teleskopową a przegubową

Kategoria: Blog

ładowarka

Ładowarka to w wielu gospodarstwach niezbędny element wyposażenia. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą się wydawać podobne, w praktyce różnią się pod wieloma względami. W niniejszym artykule omówimy cechy charakterystyczne tych maszyn i wskażemy sytuacje, w których ich zastosowanie będzie optymalne.

Charakterystyka ładowarki przegubowej

Ładowarka przegubowa to elastyczna i wielofunkcyjna maszyna. Jej podstawowym elementem jest przegubowy układ skrętny, który łączy przednią i tylną część konstrukcji. Dzięki temu uzyskuje się większą zwrotność oraz lepsze dostosowanie do nierówności terenu. Ponadto, ładowarki przegubowe cechują się lekkim napędem hydrostatycznym, który umożliwia płynną i precyzyjną zmianę kierunku jazdy nawet pod obciążeniem.

Czym wyróżnia się ładowarka teleskopowa?

Jej głównym i najbardziej charakterystycznym elementem jest teleskopowy wysięgnik, który można wysunąć na znaczną odległość dzięki sekcjom o zmiennych długościach. W zależności od modelu ładowarki teleskopowej maksymalny wysięg może wynieść do kilkudziesięciu metrów. Dzięki tej właściwości ładowarki teleskopowe znajdują zastosowanie głównie w pracach na wysokości oraz wszędzie tam, gdzie wymagany jest dłuższy zasięg roboczy. Oprócz podobnych narzędzi jak w przypadku ładowarki przegubowej, często spotkać można również modele wyposażone w platformy robocze lub dźwigi.

Jaką ładowarkę wybrać?

Wybór odpowiedniej maszyny zależy od potrzeb gospodarstwa . Jeśli kluczowe są prace na małej przestrzeni oraz na nierównym terenie, to ładowarka przegubowa będzie najlepszym wyborem ze względu na swoją zwrotność i elastyczność. Jest to również dobry wybór, jeśli zależy nam na możliwości szybkiego zmieniania narzędzi oraz płynnej zmianie kierunku jazdy. Natomiast ładowarka teleskopowa sprawdzi się w przypadku prac na wysokości. Warto rozważyć jej zakup lub wynajem, jeśli planujemy prace, takie jak montaż konstrukcji stalowych, przenoszenie materiałów budowlanych czy prace serwisowe na wysokości.