Jak wybrać rozsiewacz nawozów?

Kategoria: Blog

Rozsiewacz nawozów

Dobry rozsiewacz do nawozów to gwarancja wysokich i równomiernych plonów. Przemyślany zakup to perspektywicznie decyzja korzystna ekonomicznie dla rolnika. Jaki jednak rozsiewacz wybrać, jeżeli na rynku dostępnych jest tyle różnych modeli? Jedno jest pewne, liczy się precyzja.

Rozsiewacz do nawozów – jedno czy dwutarczowy?

Rozsiewacze mogą występować w dwóch wersjach jedno- i dwutarczowej. Rozsiewacz jednotarczowy jest tańszy, ale mniej precyzyjny niż wersje z dwoma tarczami. Rozsiewacz jednotarczowy wymaga precyzyjnej regulacji w zależności od granulacji i charakteru rozprowadzanego nawozu. Ponadto nie ma możliwości unormowania przejazdów granicznych, a jego obsługa wymaga doświadczenia.

W związku z tym, jeżeli decydujemy się na zakup rozsiewacza jednotarczowego, należy liczyć się z tym, że pożądany efekt może wiązać się z większym nakładem pracy niż w przypadku urządzeń wyposażonych w podwójne tarcze. Rozsiewacze jednotarczowe polecane są głównie w mniejszych gospodarstwach, gdzie zysk z plonów nie pokryje zakupu droższego urządzenia.

Rozsiewacze zawieszane dwutarczowe są maszynami bardziej zaawansowanymi technologicznie. Równomierność wysiewu jest nieporównywalna z urządzeniami wyposażonymi w jedną tarczę, a system zmian talerzy daje bardzo rozpięty wachlarz szerokości roboczych. W wielu przypadkach maszyny te są wyposażone w system siewu granicznego co dodatkowo pozwala na oszczędność nawozu i precyzyjne dawkowanie podczas przejazdów przy granicach pola. W maszynach tych dozowanie materiału odbywać się może grawitacyjnie przez otwory zsypowe lub przez ślimaki nagarniające sterowane hydraulicznie.

Dla właścicieli gospodarstw o ciężkich warunkach glebowych polecamy rozsiewacze nawozu ciągnione z przenośnikiem podłogowym o pojemności do 12 tys litrów.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy:

  • możliwa jest regulacja szerokości roboczej,
  • obsługa urządzenia jest łatwa i intuicyjna,
  • nawóz jest chroniony przed zamoknięciem przez plandekę zabezpieczającą,
  • zbiornik jest wystarczającej wielkości,
  • maszyna posiada zabezpieczenie antykorozyjne,
  • rozsiewacz ma wbudowaną wagę do nawozu,  pozwalającą na jeszcze dokładniejsze dozowanie.

Nowoczesne technologie

Najnowsze modele rozsiewaczy do nawozów są sterowane automatyczne. Dzięki oprogramowaniu i lokalizacji GPS maszyna samodzielnie ustala dozowanie i ścieżkę przejazdu na podstawie odczytu lokalizacji i danych wprowadzonych przez operatora. Praca na tego typu rozsiewaczach do nawozu jest o wiele bardziej komfortowa i pozwala na oszczędności. Ilość nawozu zużywanego jest mniejsza a plony regularne.