Wyposażenie gospodarstwa – Jakie maszyny rolnicze zakupić?

Kategoria: Blog

kombajn

Niezależnie do tego, czy prowadzimy niewielkie gospodarstwo, czy też jesteśmy dużym producentem płodów rolnych, nie obędziemy się bez maszyn rolniczych. Ich wykorzystanie jest obecnie standardem. Przyspiesza wykonanie prac i przyczynia się w dużym stopniu do uzyskiwania większych plonów. Jednak jeśli mamy ograniczone fundusze, to przy wyborze maszyn rolniczych powinniśmy zastanowić się, co będzie nam absolutnie niezbędne, a bez czego będziemy się w stanie się obejść. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rolnictwem. Dobierając maszyny, należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość gospodarstwa, ekstensywność prowadzonych.

Maszyny niezbędne dla małego gospodarstwa

Podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa stanowi ciągnik rolniczy. Jest to wielofunkcyjna maszyna, która pozwoli na realizację wielu niezbędnych prac. Można do niej podłączyć wiele dodatkowych urządzeń takich jak pługi, siewniki, przyczepy czy snopowiązałki, co znacznie rozszerza zakres ich możliwości.

Wybierając ciągnik, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Pierwsze z nich to moc. Należy dostosować jej poziom do wielkości areału. W przypadku małych gospodarstw, w których  powierzchnia pól uprawnych wynosi poniżej 100 HA, stosowanie ciągników o dużej mocy nie ma większego sensu. Należy wziąć również poprawkę na klasę i rodzaj gleby, a także ukształtowanie terenu. Te czynniki nie pozostają bez wpływu na dobór odpowiedniego modelu ciągnika. Powinniśmy również rozważyć, z jakimi urządzeniami będzie współpracował nasz ciągnik. Maszyny uprawne wymagają większej mocy, siewniki zaś lub wozy paszowe mają w tym zakresie znacznie mniejsze wymagania.

Dodatkowe maszyny

Ciągnik rolniczy to absolutna podstaw. Kiedy zaopatrzyliśmy nasze gospodarstwo w ten sprzęt, należy pomyśleć o zakupie innych maszyn. Drugą w kolejności będzie niewątpliwie kombajn zbożowy. Jest to doskonałe wielofunkcyjne urządzenia, które wykonuje jednocześnie szereg prac, do których zalicza się koszenie, młócenie oraz zbiór i transport plonów. Można go stosować przy zbiorach wielu płodów rolnych w tym zboża, słonecznika, rzepaku, a także kukurydzy. Warto wybierać kombajny, które są wyposażone w adaptery – czyli specjalne przystawki umożliwiające zbieranie ziaren o różnej wielkości.

W dalszej kolejności można dodatkowo wyposażyć nasze gospodarstwo w maszyny służące do ochrony roślin przed szkodnikami, a także do nawożenia roślin. Zadanie te doskonale spełnią opryskiwacze i opylacze. Przydatnym urządzeniem będzie również agregat uprawny. Łączy on w sobie cechy dwóch innych maszyn glebogryzarki i kultywatora, dlatego można dzięki niemu skutecznie spulchniać i rozdrabniać glebę, przygotowując ja tym samym do upraw.

Następnie można wedle potrzeb poszerzać park maszynowy o kolejne urządzenia jak np. siewniki czy śrutowniki.