Zakup używanego sprzętu rolniczego: umowa

Kategoria: Blog

sprzęt rolniczy

Rolnicy, którzy decydują się na zakup używanego sprzętu rolniczego nie raz zastanawiają się, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży tego typu maszyny. Już na wstępie podpowiemy, że w zasadzie niewiele różni się ona od zwykłej umowy kupna-sprzedaży samochodu. Bardzo istotne jest więc, aby była ona rzetelnie wypełniona. Umowę sporządza się w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, oryginał umowy z zasady zabiera kupujący.

Dane pojazdu

Maszyny rolnicze takie jak ciągniki czy kombajny to nic innego jak zwykłe pojazdy. Dlatego też przy zakupie używanego modelu obowiązuje nas ta sama czujność, co przy zakupie używanego auta. Dobrze jest sprawdzić numer fabryczny pojazdu i silnika i porównać je z dokumentami, a także upewnić się, że pojazd ma jasną sytuację prawną np. na najbliższym komisariacie policji. Oczywiście upewniamy się, czy maszyna posiada komplet dokumentów i tablice rejestracyjne. Wszystkie dane pojazdu muszą znaleźć się w umowie. Ponieważ maszyna rolnicza wykonuje nieco więcej funkcji niż tylko przewożenie pasażerów, strony mogą wpisać ewentualne znane usterki maszyny do umowy, by żadna z nich nie zgłaszała potem roszczeń. Nie jest to oczywiście obowiązkowe. W umowie poza dokładnym opisem pojazdu musi się również znaleźć kwota, za jaką jest on sprzedawany oraz przebieg ciągnika wyrażony w mth.

Dane stron

W umowie muszą znaleźć się dane stron umowy. Dzięki nim obie osoby łatwiej jest odnaleźć w razie problemów z zawartą umową. Rzetelna umowa jest również podstawowym dokumentem na którym bazują ubezpieczyciele czy urzędy, ich pracownicy muszą więc dokładnie wiedzieć z którą osobą mają do czynienia. Umowa kupna-sprzedaży to umowa cywilno-prawna. W razie roszczeń którejś ze stron podlega ona przepisom Kodeksu Cywilnego. Podpisując umowę warto jest sprawdzić dane w niej zawarte z dowodem osobistym osoby sprzedającej nam maszynę aby upewnić się, że nie padamy ofiarą jakiegoś oszustwa. Jeśli kupujemy maszynę od dealera, najpierw poczytajmy o nim opinie w Internecie. W przypadku zakupu nie od osoby prywatnej a firmy przedsiębiorstwa handlowego z reguły zamiast umowy kupna-sprzedaży otrzymujemy fakturę zakupu.