Zastosowanie podbieracza pokosów

Kategoria: Blog

kłos pszenicy

Żniwa to czas decydujący o wielkości plonów. Zbiory muszą być przeprowadzone w odpowiednim czasie – zbytni pośpiech lub zwlekanie mogą prowadzić do poważnych strat. W Polsce najpopularniejszą metodą przeprowadzania zbiorów jest zbiór jednoetapowy, jednak w niektórych okolicznościach lepiej sprawdzi się zbiór dwuetapowy. W tym drugim przypadku przyda się nowoczesny podbieracz pokosów. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

Do czego służy podbieracz pokosów?

Zanim omówimy zastosowanie i zasadę działania podbieraczy pokosów, warto pokrótce wyjaśnić, czym jest jedno- oraz dwuetapowy zbiór zbóż. W pierwszym przypadku zbiór wykonywany jest przy pomocy kombajnu zbożowego wyposażonego w heder – przy jego pomocy kombajn zbiera zboże z pole, a następnie młóci je. Metoda ta stosowana jest najpowszechniej, głównie ze względu na dużą oszczędność czasu oraz zredukowanie zużycia paliwa – całość zbiorów wykonuje się podczas jednego przejazdu maszyny po polu. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniego momentu na przeprowadzenie zbioru – powinien on zostać wykonany, kiedy nasiona są w pełni dojrzałe, a ich wilgotność jest nie większa, niż 16%. Zbyt wczesny zbiór może skutkować dużą ilością niedomłotów, zaś zbyt późny – stratami ziarna.

Zbiór dwuetapowy polega na ścięciu zbóż przy pomocy specjalnej kosiarki – na tym etapie pokos pozostaje na polu i dopiero po kilku dniach przeprowadza się jego zbiór i omłot właśnie przy pomocy podbieracza. Dlaczego taka metoda może się okazać bardziej opłacalna? Ponieważ ścinać można zboża jeszcze niedojrzałe i o wilgotności większej, niż wspomniane 16% – przy dobrej, słonecznej pogodzie zboże jest w stanie równomiernie wyschnąć w przeciągu około tygodnia. Tym samym zbiór dwufazowy jest w stanie znacznie przyspieszyć żniwa. Dodatkowym plusem zbiorów dwufazowych jest zachowanie wyższej jakości plonów – zebrane w ten sposób ziarna odznaczają się wyższą zawartością tłuszczu.

Jak działa podbieracz pokosów?

Wiemy już, że podbieracz pokosów jest urządzenie wykorzystywanym do zbierania i młócenia przesuszonego zboża, które w zostało wcześniej ścięte w ramach zbiorów dwufazowych. Jak ono działa? Podbieracz jest maszyną ruchomą, która może współpracować z kombajnem lub inną maszyną rolniczą. Posiada on dwie taśmy – jedna z nich, wyposażona zazwyczaj w plastikowe palce, służy do zbierania pokosu, druga zaś transportuje go do ślimaka, służącego do wykonania omłotu. Dodatkowo między obiema taśmami znajduje się specjalny fartuch, który zapobiega wypadania pokosu z powrotem na ziemię. Dzięki temu minimalizowane są straty, a same zbiory zachodzą dużo wydajniej.

Czy warto zainwestować w podbieracz pokosów?

Podbieracz pokosów jest niezbędnym nabytkiem tylko przy wykorzystaniu dwuetapowej metody zbiorów zbóż – poza nim trzeba również pomyśleć o kupnie specjalnej kosiarki. Czy warto wobec tego zdecydować się na taki wydatek, zamiast zainwestować w kombajn i heder? Ze względu na konieczność wykonania dwóch przejazdów, zbiór dwuetapowy może wydawać się gorszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że odpowiednio wykonany pozwala znacznie zwiększyć wydajność zbiorów, a także przyspieszyć je – czas oczekiwania na osiągnięcie przez plony odpowiednich właściwości zostaje skrócony. Zbiory w dwóch etapach zalecane są między innymi w sytuacji, kiedy da się zauważyć nierównomierne dojrzewanie plonów.