Jak ustawić rozsiewacz nawozu?

Kategoria: Blog

rozsiewacz nawozu

Nawożenie to niezwykle istotny etap prac na polu – wzbogacenie gleby o odpowiednie substancje odżywcze ma bowiem wpływ na przyszły wzrost roślin. Dzięki współczesnej technologii, rolnicy mają do dyspozycji bardzo szerokie pole do wyboru, jeśli chodzi o zakup maszyn służących do nawożenia pól. Ale sam dobór urządzenia to nie wszystko – o powodzeniu i skuteczności wykonanej pracy decyduje również to jak został ustawiony rozsiewacz nawozów. Co warto wiedzieć?

Dlaczego należy dbać o odpowiednie ustawienie rozsiewacza?

Prawidłowe ustawienie parametrów pracy rozsiewacza nawozu jest ważne z kilku powodów. Pierwszy z nich to oczywiście skuteczność nawożenia – aby dostarczyć do gleby odpowiednią ilość substancji odżywczych, na których będą żywić się plony, należy dozować prawidłowo dobraną dawkę nawozu. Rozsianie zarówno zbyt małej, jak i zbyt dużej dawki nawozu jest niekorzystne. Powód drugi to koszty nawożenia. Nawozy stanowią cenny zasób, dlatego ich podawanie powinno być zoptymalizowane – nieprawidłowe ustawienia rozsiewacza może spowodować, że zużycie nawozu będzie nieproporcjonalnie duże. A to oznacza stratę. Powód trzeci to troska o stan samej maszyny – niewłaściwe ustawienie może spowodować, że będzie on nadmiernie obciążony, a przez to dojdzie do jego niszczenia.

Ustawienie rozsiewacza nawozu w kilku krokach

Przygotowanie rozsiewacza nawozu do pracy nie jest zadaniem trudnym, choć w przypadku różnych urządzeń cała procedura może wyglądać nieco inaczej. Dlatego przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy warto zapoznać się z instrukcją obsługi rozsiewacza. Pierwszym etap to podłączenie oraz wypoziomowanie urządzenia – na ramie rozsiewacza powinien znajdować się wskaźnik, który pozwoli ustawić jego płaszczyznę z zależności od rodzaju nawożonych roślin. Do nawożenia roślin niskich rozsiewacz powinien być ustawiony w linii poziomej, zaś do nawożenia roślin wysokich należy go ustawić pod odpowiednim kątem. Warto również sprawdzić, czy rozsiewacz jest sprawny – na przykład nie występują w nim luźne śruby.

Ustawianie szerokości oraz ustawienia łopatek

Jeśli rozsiewacz został już wypoziomowany, można przystąpić do regulowania szerokości roboczej oraz ustawienia łopatek. W tym celu należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się w instrukcji obsługi lub bezpośrednio na rozsiewaczu. Do każdego nawozu i do każdej jego dawki ustawienia te będą inne, dlatego należy ściśle stosować się do tych zaleceń – w przeciwnym wypadku nawożenie będzie nieefektywne.

Próba kręcona

Wartości ustawień podawane w tabelach roboczych mogą okazać się nieprecyzyjne. Dlatego dla pewności, że nawożenie będzie zachodzić prawidłowo, przed wyruszeniem w pole powinno się przeprowadzić próbę kręconą. Jak to zrobić? Wystarczy do komory rozsiewacza nasypać odrobinę nawozu, wymontować jedną z tarcz z łopatkami, a na jej miejscu umieścić lejek, pod którym podstawiony zostanie pojemnik. Następnie należy uruchomić rozsiewacz na minutę i sprawdzić, ile nawozu nasypało się do pojemnika. Uzyskany wynik następnie porównuje się z wynikami prostego obliczenia według wzoru:

szerokość robocza (m) x prędkość jazdy (km/h) x dawka nawozu (kg/ha)

300

Uzyskany wynik informuje, ile kilogramów powinno spaść z rozsiewacza przez minutę pracy. Jeśli wynik obliczenia zgadza się z wynikiem ważenia, oznacza to, że urządzenia zostało prawidłowo ustawione. Jeśli nie, konieczne jest przeprowadzenie korekty i ponownej próby kręconej.

Nieco bardziej skomplikowanie wygląda to w przypadku nowoczesnych rozsiewaczy wyposażonych w komputer sterujący, gdzie pierwsze uruchomienie, niezbędne kalibracje oraz regulacje wykonać powinien autoryzowany serwis sprzedawcy. Takie maszyny choć na początku eksploatacji bardziej wymagające odwdzięczają się łatwością obsługi w dalszej części użytkowania.