Najnowsze wpisy

Blog

kierowca ciągnika rolniczego
Blog

Jakie uprawnienie są niezbędne do obsługi ciągnika rolniczego?

Ciągnik rolniczy to podstawa wyposażenie każdego gospodarstwa rolniczego. I podobnie jak wiele innych pojazdów silnikowych, może być on obsługiwany wyłącznie przez osoby spełniające pewne konkretne wymogi prawne. Jakiego rodzaju uprawnienia są potrzebne do operowania ciągnikiem? Czy posiadacz zwykłego prawa jazdy kategorii B może legalnie prowadzić ten pojazd?

Czytaj dalej ›

pojazdy rolnicze
Blog

Marka maszyn rolniczych – dlaczego warto zwracać na nią uwagę?

Współczesny rynek rolniczy jest bardzo zróżnicowany w sprzedaży, można znaleźć szeroki wybór maszyn od marek ze wszystkich stron świata – od Stanów Zjednoczonych i Niemiec do Indii. Nie brakuje również polskich producentów. Różnice między markami producentów mogą być wbrew pozorom bardzo istotne, dlatego należy konieczne brać je pod uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie.

Czytaj dalej ›

traktor w polu
Blog

Do czego używane są wały doprawiające?

Aby rośliny uprawne rozwijały się w prawidłowy sposób, należy zapewnić im odpowiednie warunki glebowe. Przygotowanie gleby zalicza się do najważniejszych etapów prac polowych, dlatego ważne jest wykorzystanie w tym celu odpowiednich maszyn rolniczych, w tym również tak zwanych wałów doprawiających. Dowiedz się więcej o ich funkcji i znaczeniu w gospodarstwie rolnym.

Czytaj dalej ›

rolnik z laptopem na polu przy traktorze
Blog

Od czego zależą koszty eksploatacji maszyn rolniczych?

Choć maszyny rolnicze są niezbędnej do efektywnej produkcji plonów i znacznie ułatwiają prace polowe na każdym etapie, to ich użytkowanie wiąże się również z pewnymi wydatkami. Koszty eksploatacji maszyn są na tyle istotną pozycją w budżecie gospodarstwa, że nie należy ignorować. Od czego zależą koszty eksploatacji maszyn i w jaki sposób można je obniżyć bez...

Czytaj dalej ›

traktor pracujący na polu
Blog

Do czego służą agregaty podorywkowe?

Uprawa roli wymaga zastosowania odpowiednich maszyn rolniczych – ich wybór na rynku jest bardzo szeroki i poza rozwiązaniami uniwersalnymi, wielofunkcyjnymi, obejmuje również te przeznaczone specjalnie do ściśle określonych zadań i robót. Jednym z takich rozwiązań są agregaty podorywkowe. Dowiedz się do czego one służą i w jaki sposób są zbudowane?

Czytaj dalej ›

maszyna rolnicza
Blog

Gdzie znajduje zastosowanie kultywator dłutowy?

Przed każdym zasiewem pole powinno zostać odpowiednio do niego przygotowane. Kluczowe jest kultywatorowanie, pozwalające spulchnić glebę, poprawić jej warunki powietrzno-wodne czy wymieszać ziemię z zalegającymi na niej resztkami pożniwnymi. Wśród kultywatorów wymienić można kilka rodzajów maszyn przeznaczonych do różnych typów gleb – jednym z nich jest tak zwany kultywator dłutowy. Gdzie się go wykorzystuje?

Czytaj dalej ›

aplikator doglebowy gnojowicy
Blog

Jak działa aplikator glebowy?

Mimo dostępności na rynku nawozów sztucznych, wśród rolników wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się nawozy pochodzenia naturalnego – przede wszystkim gnojowicy, czyli płynnej mieszanki sfermentowanych odchodów zwierzęcych. Aby móc efektywnie wykorzystać gnojowicę na polach uprawnych, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Jednym z nich jest tak zwany aplikator doglebowy. Jak on działa i dlaczego warto go...

Czytaj dalej ›

wóz asenizacyjny
Blog

Budowa wozu asenizacyjnego

Mimo dostępności nawozów sztucznych, w wielu gospodarstwach rolnych wciąż bardzo powszechną praktyką jest stosowanie rozwiązań naturalnych – w tym między innymi płynnej gnojowicy. Jej transport i dystrybucja na polach uprawnych wymaga użycie specjalnego sprzętu, którym jest wóz asenizacyjny. Poznaj bliżej konstrukcję standardowych urządzeń tego typu.

Czytaj dalej ›

kukurydza
Blog

Kiedy zacząć siew kukurydzy?

Kukurydza należy do najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie – na dużą skalę uprawiana jest również w Polsce, gdzie wykorzystuje się ją jako produkt żywnościowy dla ludzi, a także składnik pasz zwierzęcych. Jednocześnie kukurydza słynie z dużych wymagań – chłodna czy sucha pogoda przyczyniają się do jej złego plonowania. Dlatego też tak ważne jest wybranie odpowiedniego...

Czytaj dalej ›