Jak wybrać odpowiedni traktor?

Kategoria: Blog

Kupno używanego traktor

Traktor jest najważniejszym rolniczym sprzętem. W obecnych czasach, kiedy jest on bardzo wszechstronny, wzbogacony o przydatne zautomatyzowane dodatki i umożliwia wykonywanie większości prac polowych, ważne jest, aby był niezawodny. W Polsce, średnia wieku ciągników to 22 lata. Twój wybór zadecyduje o tym, czy będzie Ci służył pięć czy kilkadziesiąt lat. Jak kupić odpowiedni traktor?

Dobry traktor – czym się kierować przy jego zakupie?

Wiele zależy od tego, czy chcesz kupić nowy, czy też używany traktor. Chociaż nieużywany sprzęt jest praktycznie niezawodny, musi posiadać cechy, które umożliwią jego użytkowanie przez wiele lat. Wybierając używany traktor, musisz szczególnie uważać, aby nie kupić kota w worku. Jak wybrać dobry traktor?

  • Sposób przeznaczenia – dostosuj traktor do profilu gospodarstwa, powierzchni uprawianych gruntów i maszyn rolniczych, które już posiadasz.
  • Moc traktora – kupowanie traktora o mocy 35 kW przy 5 hektarach nie jest opłacalne. Jednak zakup maszyny 50 kW przy 17 hektarach jest już dobrym rozwiązaniem. Im większe gospodarstwo, tym większa powinna być moc traktora. W wyborze dobrego traktora pomogą Ci specjalistyczne firmy, które w swojej ofercie mają mnóstwo  ciągników, zarówno używanych, jak i nowych. Dlatego warto kupować traktory u specjalistów, a nie u indywidualnych osób. Można uwzględnić niedużą nadwyżkę mocy, około 10-20 procent, która może się przydać przy pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
  • Komfort – osoby, które spędzają w traktorze kilka godzin, wiedzą, jak istotna jest wygoda. Czy wiesz, że obecnie klimatyzacja w wielu ciągnikach jest już standardowym wyposażeniem? Usiądź w miarę możliwości na siedzeniu, sprawdź, czy czujesz się dobrze za kierownicą. Może wydaje Ci się, że jest to banalna rada, ale przekonasz się, jak ważna po 6 godzinach w traktorze.

Kupno używanego traktora – na co zwracać uwagę?

A co w przypadku, kiedy kupujesz używany traktor? Sprawdź jego stan techniczny! Oto kilka przykładów, w jaki sposób to zrobić:

  • stan opon – zwróć uwagę, czy nie mają głębszych rys, bieżnik nie powinien być zużyty bardziej niż do połowy,
  • zapłon – jeśli odpali bez problemu, traktor powinien mieć sprawny akumulator,
  • hamulce – trzeba sprawdzić lewą i prawą stronę, warto również na próbę, mocniej zahamować,
  • biegi – sprawdź płynność zmiany każdego z biegów, czy podczas jazdy skrzynia nie wydaje niepokojących dźwięków,
  • sprzęgło – czy nie występuje poślizg podczas jazdy do przodu jak i do tyłu,
  • stan oleju – po zakończeniu jazdy, olej nie powinien się pienić, sprawdź jego zapach i poziom.

Wybór traktora jest banalnie prosty, jeśli wiesz, na co zwracać uwagę, a najważniejsze jest dostosowanie jego mocy do Twoich wymagań. Warto też poprosić o oględziny autoryzowany serwis danej marki, aby wesprzeć się oceną fachowego serwisanta przed podjęciem decyzji.