Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze przed zimą?

Kategoria: Blog

maszyna rolnicza

W miesiącach zimowych większość maszyn i urządzeń rolniczych nie jest wykorzystywana do pracy. Aby na wiosnę znów mogły nadawać się do bezproblemowego użytku, należy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie.

Przygotowanie maszyn i urządzeń rolniczych do sezonu zimowego

W pierwszej kolejności należy jak najdokładniej oczyścić maszyny rolnicze ze wszelkich zabrudzeń — błota, piasku i pyłu, stosując wodę pod ciśnieniem, która dociera nawet do miejsc trudno dostępnych. W oczyszczaniu pomocne mogą być również roztwory alkaliczne lub środki emulgujące. Następnie należy dokładnie sprawdzić stan powłok malarskich. Jeśli występują ogniska korozji, należy je niezwłocznie usunąć (np. przy pomocy drucianej szczotki, papieru ściernego lub ręcznej szlifierki), odtłuścić i pokryć farbą podkładową lub nawierzchniową farbą korozyjną.

Elementy robocze maszyn, które wykonane są z żeliwa lub stali, można konserwować dostępnymi na rynku preparatami lub smarem albo olejem rzepakowym. Najgorszym, bo niekorzystnie wpływającym na środowisko naturalne sposobem na konserwację, jest używanie przepracowanych olejów silnikowych i hydraulicznych. Najprostszym sposobem nanoszenia preparatów konserwacyjnych jest zastosowanie pędzla. Do konserwacji dużych maszyn można użyć sprężarki powietrza wyposażonej w specjalną lancę do konserwacji.

Odpowiedniej konserwacji wymaga również ciągnik rolniczy, który jest najczęściej wykorzystywany w gospodarstwie rolnym. Odpowiednie prace konserwacyjne powinny być wykonywane na bieżąco, jednakże przed nadejściem zimy dobrze jest dodatkowo sprawdzić stan akumulatora, alternatora i prądnicy.

Kolejną kwestią, o której nie można zapominać, jest właściwe zabezpieczenie maszyn przed oddziaływaniem niesprzyjających czynników atmosferycznych, które mogą niekorzystnie wpływać na stan urządzeń, a jednocześnie powodować zmywanie środków konserwujących. Maszyny rolnicze warto umieścić w specjalnie przeznaczonych do tego pomieszczeniach lub przykryć plandeką, która osłoni je przed śniegiem i deszczem. W takich sytuacjach należy zadbać o to, by parujące podłoże nie powodowało osadzania się wilgoci na maszynie. Pomieszczenia, w których zimują, urządzenia muszą być odpowiednio wentylowane.