Rola ładowarek teleskopowych w rolnictwie

Kategoria: Blog

ładowarka teleskopowa

Ładowarki teleskopowe to maszyny, które zdobywają coraz większą popularność w branży rolniczej. Wzrost zainteresowania tymi urządzeniami, kojarzonymi głównie z branżą budowlaną, wynika z szerokiego wachlarza opcji, jakie oferują. Bez cienia przesady można określić ładowarki teleskopowe mianem uniwersalnych maszyn. Lista obszarów, w których znajdują zastosowanie, jest doprawdy imponująca – wykorzystuje się je do wielu prac na placach budów, magazynach, niektórych gałęziach przemysłu. Używa się ich nawet jako sprzętu ratowniczo-gaśniczego. Dziś stają się również powoli niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego.

Ładowarki teleskopowe wykorzystuje się w rolnictwie do wielu różnorodnych zadań. Niektóre modele mogą zostać wykorzystane w zastępstwie ciągnika rolniczego, czyli głównego wielofunkcyjnego sprzętu rolniczego.

Ładowarki teleskopowe – alternatywa dla ciągników?

Ładowarki ze względu na swoją wielozadaniowość mogą wykonywać sporą część zadań, które zazwyczaj realizuje się z użyciem ciągników. W niektórych obszarach użycie ładowarki może dawać nawet lepsze efekty. Przykładem może być ich wykorzystanie do przenoszenia materiałów sypkich czy elementów takich jak elastyczne kontenery czy palety. Wszystkie te prace można wykonać ciągnikiem wyposażonym w ładowacz czołowy. Jednak znacznie lepiej zastosować do tego celu ładowarkę. Dzięki bogatemu zestawowi opcji sterowania, napędowi na cztery koła oraz teleskopowemu ramieniu sprawdzi się ona doskonale w realizacji tego typu zadań.

Ciągnik wciąż – ze względu na moc silnika – pozostaje bezkonkurencyjny, jeśli idzie o wykonywanie bardziej ekstensywnych prac. Jednak konstruktorzy ładowarek coraz częściej implementują w tworzonych urządzeniach rozwiązania, które powoli zbliżają je do osiągów, jakie reprezentują ciągniki.

Część dostępnych obecnie modeli ładowarek przystosowanych jest do wykonywania całego szeregu różnorodnych prac w gospodarstwie. W celu zwiększenia ich użyteczności wyposaża się je w dodatkowy osprzętu m.in. widły, łyżki, chwytaki, świdry, ostrza do nabijania snopków. W efekcie można wykorzystywać je jako w transporcie słomy, sina, zielonki, a także do uprawy gleby, siania, zielonych żniw czy oczyszczania terenu.