Sposoby finansowania zakupu maszyn rolniczych

Kategoria: Blog

ciągnik

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie gospodarstwa bez maszyn rolniczych. Dlatego większość rolników stara się zaopatrzyć w urządzenia takie jak ciągniki rolnicze, które pozwolą im prowadzić prace w sposób efektywny i bezpieczny. Powiększenie areału uprawnego, zwiększenie produkcji czy zużycie starego sprzętu – to często powody, które wymuszają zakup nowych urządzeń. Jest to często niemały wydatek, który może obciążyć w dużym stopniu budżet gospodarstwa. Zdarza się również, że konieczność wyłożenia całej sumy, może przekraczać możliwości rolników. Istnieją jednak różne sposoby finansowania zakupu maszyn rolniczych. Na naszym blogu przedstawimy możliwości, jakie w tym zakresie mają rolnicy.

Pożyczka

Kredytowanie jest wciąż jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu sprzętu rolniczego. Na runku istnieje wiele ofert, które kuszą potencjalnych klientów niskim oprocentowaniem. Dlatego wybranie najlepszej z nich może nie być zadaniem łatwym. Decydując się na tę formę finansowania, należy dokładnie przestudiować wszystkie oferty pod kątem następujących kryteriów – wysokości oprocentowania oraz prowizji, wymaganego zabezpieczenia, długości okresu spłaty kredytu, a także na innych dodatkowe opłat. Dobrze jest także dowiedzieć się, czy dana propozycja zawiera takie opcje jak możliwość dostosowania terminarza spłat do cyklu produkcyjnego oraz skorzystania z karnacji w spłacie kredytu.

Leasing

Alternatywną dla kredytu bankowego formą finansowania zakupu sprzętu rolniczego jest leasing. Mogą z niego skorzystać rolnicy prowadzący gospodarstwa o różnej wielkości. W celu jego uzyskania wymagane jest prowadzenie produkcji rolnej przez minimum 3 miesiące (w przypadku kredytów bankowych czas ten wynosi 6 miesięcy). Istnieją dwie formy leasingu – operacyjny i finansowy. Ten pierwszy korzystniejszy jest dla rolników, którzy rozpoczęli dopiero działalność, są płatnikami VAT lub też planują zawarci dłuższej umowy leasingowej. Drugi zaś bardziej opłaca się rolnikom rozliczających się na zasadzie ryczałtu, zdecydowanych na krótszą umowę lub amortyzowanie kosztów poprzez zwiększenie finansowania własnego. Przy zawieraniu umowy leasingowej należy również zwrócić uwagę na wszelkie kwestie związane z wysokością oprocentowania i rat, dodatkowymi opłatami, wysokością kar umownych czy zasadami zwrotu przedmiotu w przypadku niespłacenia zobowiązań.